Trwa ładowanie...

Cerkiew: spotkanie papieża z patriarchą opóźnione wydarzeniami na Ukrainie

• Papież Franciszek i patriarcha moskiewski Cyryl nie spotkali się przed dwoma laty z powodu wydarzeń na Ukrainie
• Taką opinię przekazał agencji TASS metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych

Share
Cerkiew: spotkanie papieża z patriarchą opóźnione wydarzeniami na Ukrainie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Gregorio Borgia
d3jqkz0

- Być może spotkanie to odbyłoby się dwa lata wcześniej, gdyby nie wydarzenia na Ukrainie i ta rola, jaką w nich odegrali grekokatolicy - powiedział szef cerkiewnej dyplomacji, który był wśród uczestników historycznego spotkania zwierzchników obu Kościołów w piątek w Hawanie.

Hilarion zaznaczył, że "chociaż problem unicki (grekokatolików) pozostaje bardzo ostry w naszych stosunkach, obecnie postanowiono nie odkładać już tego spotkania". - Właśnie dlatego, że sytuacja w świecie zaostrza się i zaognia, i nie można było już odkładać tej rozmowy - oświadczył prawosławny hierarcha.

d3jqkz0

Kościół greckokatolicki jest najliczniejszym z katolickich Kościołów wschodnich. Przez wielu Ukraińców uznawany jest - w przeciwieństwie do prawosławnego - za Kościół narodowy. Po II wojnie światowej władze ZSRR wszczęły represje, których celem było całkowite zniszczenie ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Kościół ten przetrwał w podziemiu i wśród diaspory ukraińskiej na świecie. W ZSRR zalegalizowano go dopiero pod koniec lat 80.

Na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło w piątek do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

Zobacz także: Historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem

d3jqkz0

Podziel się opinią

Share
d3jqkz0
d3jqkz0
Więcej tematów