Trwa ładowanie...
d3yiife
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Cerkiew: spotkanie papieża z patriarchą opóźnione wydarzeniami na Ukrainie

• Papież Franciszek i patriarcha moskiewski Cyryl nie spotkali się przed dwoma laty z powodu wydarzeń na Ukrainie
• Taką opinię przekazał agencji TASS metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cerkiew: spotkanie papieża z patriarchą opóźnione wydarzeniami na Ukrainie
(PAP/EPA, Fot: Gregorio Borgia)
d3yiife

- Być może spotkanie to odbyłoby się dwa lata wcześniej, gdyby nie wydarzenia na Ukrainie i ta rola, jaką w nich odegrali grekokatolicy - powiedział szef cerkiewnej dyplomacji, który był wśród uczestników historycznego spotkania zwierzchników obu Kościołów w piątek w Hawanie.

Hilarion zaznaczył, że "chociaż problem unicki (grekokatolików) pozostaje bardzo ostry w naszych stosunkach, obecnie postanowiono nie odkładać już tego spotkania". - Właśnie dlatego, że sytuacja w świecie zaostrza się i zaognia, i nie można było już odkładać tej rozmowy - oświadczył prawosławny hierarcha.

Kościół greckokatolicki jest najliczniejszym z katolickich Kościołów wschodnich. Przez wielu Ukraińców uznawany jest - w przeciwieństwie do prawosławnego - za Kościół narodowy. Po II wojnie światowej władze ZSRR wszczęły represje, których celem było całkowite zniszczenie ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Kościół ten przetrwał w podziemiu i wśród diaspory ukraińskiej na świecie. W ZSRR zalegalizowano go dopiero pod koniec lat 80.

d3yiife

Na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło w piątek do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

Zobacz także: Historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem

d3yiife

Podziel się opinią

Share

d3yiife

d3yiife
Więcej tematów