Trwa ładowanie...
d40kjn8

Ceremonia inauguracji Petra Poroszenki

W Kijowie rozpoczęła się w sobotę inauguracja prezydentury Petra Poroszenki, zwycięzcy wyborów prezydenckich z 25 maja. W uroczystości, która odbywa się w gmachu parlamentu Ukrainy, uczestniczy m.in. prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Share
d40kjn8

Swój udział w ceremonii potwierdziło ogółem 56 delegacji zagranicznych - podało w piątek ukraińskie MSZ. 23 delegacje będą reprezentowane na poziomie szefów państw i rządów oraz organizacji międzynarodowych.

Wśród ważnych gości są m.in. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Jest też prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Na inaugurację nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Jego kraj jest reprezentowany jedynie na szczeblu ambasadora.

d40kjn8

Zgodnie z oficjalnymi wynikami majowych wyborów prezydenckich Poroszenko zwyciężył, zdobywając 54,7 proc. głosów.

Wybory prezydenckie na Ukrainie pierwotnie planowane były na marzec 2015 roku. W lutym, kiedy w wyniku trwających od listopada ubiegłego roku protestów antyrządowych ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz uciekł z Kijowa, parlament uznał, że samowolnie odsunął się on od władzy i wyznaczył wcześniejsze wybory na 25 maja.

Po złożeniu przysięgi prezydenckiej w parlamencie Poroszenko uda się na plac św. Zofii, gdzie kilka minut po godzinie 11 czasu lokalnego (10 w Polsce) przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Nad placem zostanie także wówczas podniesiony sztandar prezydencki.

d40kjn8

Podziel się opinią

Share
d40kjn8
d40kjn8
Więcej tematów