Centrum Wiesenthala: pierwsze podsumowanie akcji "Ostatnia szansa" w Polsce
Po uruchomieniu w Polsce specjalnej infolinii Centrum Szymona Wiesenthala otrzymało informacje o 20 osobach, które mogą być podejrzewane o wydawanie Żydów w czasie II wojny światowej lub udział w pogromach - poinformowano podczas konferencji prasowej w warszawskiej Synagodze Nożyków.
Informacje (dotyczące 18 Polaków, Białorusina i Żyda) zostały przekazane poprzez infolinię uruchomioną przez Centrum Szymona Wiesenthala w ramach akcji "Ostatnia szansa".
Mają one zostać zweryfikowane przez Centrum w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy, a następnie - jak zapowiedział szef jerozolimskiego biura Centrum Szymona Wiesenthala Efraim Zuroff - przekazywane do Instytutu Pamięci Narodowej.
Zuroff odmówił podania nazwisk. Powiedział, że informacje dotyczą wydarzeń, które mogły mieć miejsce w czasie II wojny w Warszawie, Łodzi, Radomiu, Wilnie, Żelechowie, Dąbrowie Górniczej, okolicach Pułtuska, Siedlec i Zamościa.
Akcję "Ostatnia szansa" Centrum prowadzi od czerwca 2002 roku m.in. w krajach nadbałtyckich, w Rumunii, Austrii, Chorwacji, na Węgrzech, w Niemczech. W Polsce akcję rozpoczęto 10 września 2003 r., a infolinię uruchomiono 16 czerwca 2004 r. Dotychczas zadzwoniło na nią około 50 osób.
Za informacje prowadzące do skazania winnych udziału w pogromach Żydów, Centrum wyznaczyło nagrodę - 10 tys. euro.
Samo powstanie takiej infolinii i wyznaczenie nagrody za informacje budziło spore kontrowersje. Powstanie infolinii krytykowali m.in. Bronisław Geremek i Władysław Bartoszewski, "wstrzemięźliwie" do tej inicjatywy odniósł się także Instytut Pamięci Narodowej.
Natomiast za bardzo dobry pomysł uznał "Ostatnią szansę" jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman oraz publicysta żydowskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego "Midrasz" Konstanty Gebert.
W ramach akcji "Ostatnia szansa" Centrum Szymona Wiesenthala otrzymało ogółem informacje o 364 osobach, które mogą być podejrzane o współpracę w ujawnianiu miejsca ukrycia Żydów w czasie II wojny światowej bądź udział w pogromach. Złożono 79 wniosków do prokuratury.