Centrum Radonowe powstało w Katowicach
Centrum Radonowe - Pozarządowa
Międzynarodowa Sieć Naukowa - powstało we wtorek w Katowicach.
Zdaniem ekspertów, w Polsce nie przywiązuje się należytej wagi do
zagrożenia radonem - szlachetnym i promieniotwórczym gazem, produktem
rozpadu radu.
26.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Radon jest substancją rakotwórczą. Światowa Organizacja Zdrowia umieściła go na drugim miejscu na liście kancerogenów, zaraz po paleniu tytoniu.
Człowiek jest narażony na promieniowanie jonizujące we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Typowymi pomieszczeniami, w których występuje zagrożenie radonowe, są kopalnie i jaskinie. W górnictwie wprowadzono już właściwe zabezpieczenia.
Zagrożenie radonem może występować również w budynkach mieszkalnych. W Polsce nie przeprowadzono dotychczas kompleksowych badań w tej dziedzinie - naukowcy dysponują częściowymi wynikami z Łodzi, Warszawy, Śląska, Krakowa i rejonu Sudetów.
W większości mieszkań stężenie radonu jest znacznie poniżej tego limitu, ale jest pewien procent mieszkań, gdzie stężenie bywa wyższe. Według obowiązujących w Polsce przepisów, zgodnych ze standardami Unii Europejskiej, limit stężenia radonu w budynkach mieszkalnych oddawanych do użytku po 1 stycznia 1998 r. nie może przekroczyć 200 bekereli na metr sześcienny, w budynkach starszych - 400 bekereli.
Członkami-założycielami Centrum Radonowego są Główny Instytut Górnictwa (GIG) z Katowic, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej z Warszawy, łódzki Instytut Medycyny Pracy, Instytutu Fizyki Jądrowej im. prof. H. Niewodniczańskiego z Krakowa, Zakład Biofizyki Akademii Medycznej z Białegostoku, Uniwersytet Śląski, warszawski Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Politechnika Wrocławska, Building Research Establishment z Wielkiej Brytanii, Czech Geological Survey i Geology Institute of Azerbaijan. (mp)