Trwa ładowanie...

Centralny punkt wrocławskich Karłowic zmieni swoje oblicze

Miasto chce zmienić wygląd charakterystycznego punktu wrocławskiego osiedla Karłowice – pl. Piłsudskiego. W najbliższą sobotę zaplanowano spotkanie konsultacyjne w tej sprawie.

Share
Centralny punkt wrocławskich Karłowic zmieni swoje obliczeŹródło: dolny-slask.org.pl, fot: ToMeK
d48kwx2

Pl. Piłsudskiego to nieco zapomniane, ale jedno z najbardziej urokliwych miejsc wrocławskich Karłowic. Plac umieszczony wewnątrz niewysokiej zabudowy tej części miasta na pierwszy rzut oka przypomina rynek jakiejś niewielkiej, dolnośląskiej miejscowości. Powstał on w 1913 r. jako konsekwencja realizacji koncepcji Karłowic jako miasta-ogrodu. 15 lat później Karłowice – wówczas Carlowitz – włączono w obszar Wrocławia.

Przed drugą wojną w centralnej części placu znajdował się pomnik poświęcony ofiarom pierwszej wojny światowej, jednak został on usunięty w roku 1948. Do dziś pozostał jednak jego postument. Wielu wrocławianom pl. Piłsudskiego kojarzyć się będzie jednak także z funkcjonującym tam przez wiele lat Centrum Kultury „Agora”, które w 2009 r. przeniosło się jednak do budynku przy ul. Serbskiej.

Teraz miasto chce nadać nowe życie temu nieco już zapomnianemu i zaniedbanemu zakątkowi Karłowic. W ostatnich miesiącach głośno zrobiło się o pl. Piłsudskiego jesienią 2014 r., gdy mieszkańcy osiedla zaprotestowali przeciwko powstaniu w budynku dawniej zajmowanym przez „Agorę” dyskontu „Biedronka”.

d48kwx2

Architekci mają plan, by podzielić plac na dwie części – strefę aktywności po stronie północnej i strefę rekreacji po stronie południowej placu. Strefy dzielić miałoby obniżenie o 50 cm nawierzchni wzdłuż planowanej ścieżki pieszo-rowerowej stanowiącej oś łączącą ul. Micińskiego i al. Kasprowicza. Wzdłuż owej „granicy” stanąć miałaby długa na 75 metrów ławka z widokiem na plac.

W strefie aktywności utrzymano by funkcje usługowe w miejscach już istniejących, a w dawnym budynku CK „Agora” znalazłoby się miejsce na – jak ujmują to urzędnicy – „usługi centrotwórcze”. W północnej części placu ma stanąć również długi na 35 metrów stół, który w założeniach ma stać się sercem lokalnego życia – miejscem szachowych rozgrywek, plenerów kółka plastycznego, sąsiedzkich pikników, a także spełniać miałby funkcje targowe.

W części rekreacyjnej planowane jest umieszczenie naturalnych rozmiarów pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zachodniej stronie istniejącego skweru miałaby powstać płyta wodna w kształcie podkowy. Planowana jest również zmiana kolorystyki elewacji budynków okalających plac – w odcienie beżu i szarości.

Główna części placu ma zostać wyłączona z ruchu – będzie on odbywał się tylko w wyznaczonych strefach na obrzeżach placu i jego prędkość zostanie ograniczona do 20 km/h. Wszystkie te zamierzenia to jednak na razie wstępne plany i miasto Wrocław chce je przedyskutować z mieszkańcami Karłowic. Spotkania z urzędnikami, podczas których będzie można porozmawiać o planowanych zmianach i przedstawić swój pomysł zaaranżowania placu, odbędą się w najbliższą sobotę, 19 września, od 11.00 do 17.00 właśnie przy pl. Piłsudskiego oraz w Gimnazjum nr 24 przy ul. Przybyszewskiego (przy pl. Daniłowskiego).

**Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, c

d48kwx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48kwx2
Więcej tematów