Cennik łapówek w Polsce
Operacja zaćmy - 5 tysięcy złotych, miejsce w przedszkolu - tysiąc złotych, pozytywna opinia Sanepidu - 20 tysięcy złotych - tyle w Polsce trzeba zapłacić, by załatwić coś "poza kolejką", bez formalności i problemów. A lista spraw, które są łatwo dostępne tylko za łapówkę nie ma końca. Potwierdza to najnowszy raport Transparency International o najbardziej skorumpowanych państwach świata. Na 178 krajów Polska zajęła 41. miejsce. I okazała się krajem bardziej przeżartym przez korupcję niż Botswana, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Cypr - czytamy w "Fakcie".
Najgorzej wygląda sytuacja w służbie zdrowia. Żeby dostać się do lekarza specjalisty, pacjent musi czekać nawet kilkanaście miesięcy. Ale wystarczy koperta z kilkoma banknotami i wizytę mamy gwarantowaną niemal od ręki. - Trudno się dziwić pacjentom, że chwytają się wszystkiego, walczą o zdrowie, które jest najważniejsze. To chora sytuacja, ale próbujemy z nią walczyć - mówi Stanisław Żelichowski (66 l.), szef klubu parlamentarnego PSL.
Rząd PO-PSL na początku swojej kadencji powołał nawet specjalnego pełnomocnika ds. walki z korupcją. I choć minęły trzy lata, efekty pracy Julii Pitery są mizerne. - Pani minister ostatnio powiedział, że ciężko pracuje na swoją pensję - mówi Adam Hofman (30 l.) z PiS. I zastanawia się: Ciekawe czy po tym raporcie odda te pieniądze?
Prof. Krzysztof Rybiński, rektor WSEI: Im biedniejszy kraj, tym większa korupcja. Nasza tradycja korupcji wyrosła głównie w socjalizmie. Trzeba pamiętać, że poziom korupcji jest uzależniony od poziomu zamożności obywateli. A ponieważ jesteśmy teraz na etapie rozwoju gospodarczego, to będzie się zmieniać
Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Czy Komorowski poda rękę Kaczyńskiemu w kościele?