Cena odebrania zasiłków imigrantom w Wielkiej Brytanii
Brytyjski rząd znalazł kontrowersyjny sposób na odebranie zasiłków imigrantom. Według doniesień, planuje wprowadzić powszechny wymóg czterech lat zamieszkania na Wyspach, aby móc nabrać praw do pełnej pomocy socjalnej. Ten wymóg miałby dotyczyć również rdzennych mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Już w listopadzie zeszłego roku premier David Cameron zapowiedział, że wprowadzi tak zwany "test rezydencji" dla przyjezdnych. Ja powiedział, "imigranci z Unii Europejskiej powinni mieć przed przyjazdem ofertę pracy, a kiedy ją podejmą, nie dostaną brytyjskich zasiłków ani pomocy mieszkaniowej przed upływem czterech lat".
Unijne przepisy nie dopuszczają jednak dyskryminacji obywateli innych państw członkowskich, a ich rządy, w tym polski, nie zamierzają ułatwiać Londynowi rozprawy z tak zwaną "turystyką zasiłkową". W tej sytuacji konserwatywny rząd postanowił wprowadzić 4-letni "test rezydencji" dla wszystkich - i przyjezdnych, i miejscowych powyżej 18. roku życia.
Oznacza to, że brytyjska młodzież musiałaby na równi z imigrantami czekać przez 4 lata na możliwość skorzystania z pomocy państwa dla nisko zarabiających. Obecnie tak zwany "kredyt podatkowy" i zasiłek mieszkaniowy otrzymuje 50 tysięcy młodych Brytyjczyków. Nie jest jeszcze jasne, czy 4-letni okres karencji dotyczyłby również innych zasiłków.