CBOS: związki zawodowe nieskuteczne
Prawie trzy czwarte respondentów CBOS uważa, że związki zawodowe nieskutecznie bronią interesów pracowniczych; prawie dwie trzecie jest zdania, że wpływ związków na decyzje
władz w kraju jest za mały.
31.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Przynależność związkową deklaruje 8% ogółu badanych. 3% należy do "Solidarności", 2% do któregoś ze związków zrzeszonych w OPZZ, a 3% do innych organizacji. Wśród pracujących 17% to członkowie związków; 6% należy do "S", 5% do OPZZ, a 6% do pozostałych związków.
Nikt dobrze nie reprezentuje interesów pracowniczych w Polsce - uważa 63% pytanych przez CBOS, zdaniem 11% najlepiej wypełniają to zadanie związki zawodowe, tyle samo wskazuje na prezydenta, po 2% na rząd i Kościół, a 1% na Sejm.
O nieskuteczności związków jest przekonanych 74% respondentów, 13% jest przeciwnego zdania. Prawie dwie trzecie - 65% - ocenia, że związki mają za mały wpływ na rządzenie krajem. Co dziesiąty uważa, że jest on zbyt duży. Zdaniem 8% wpływ związków na władze jest wystarczający.
Blisko połowa - 47% - pytanych jest zdania, że na razie nie ma żadnego skutecznego sposobu obrony interesów pracowniczych.
Członkami organizacji pracowniczych są częściej osoby zatrudnione w zakładach państwowych niż prywatnych. W instytucjach państwowych i publicznych, w tym zakładach samorządowych i spółdzielniach, do związków należy jedna trzecia zatrudnionych. W spółkach z udziałem właścicieli prywatnych i państwa 19% pracowników to związkowcy. W sektorze prywatnym uzwiązkowienie wynosi 3%, w prywatnych gospodarstwach rolnych do związków należy jeden na stu zatrudnionych. (reb)