PolskaCBOS: w maju większość Polaków niezadowolona z sytuacji w kraju

CBOS: w maju większość Polaków niezadowolona z sytuacji w kraju

Większość badanych przez CBOS (57 proc.) wyrażała w maju rozczarowanie kierunkiem zmian zachodzących w Polsce, nieco ponad jedna czwarta (38 proc.) oceniła go pozytywnie.

CBOS: w maju większość Polaków niezadowolona z sytuacji w kraju
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Przed drugą turą wyborów prezydenckich oceny sytuacji nie zmieniły się zasadniczo od kwietnia - poinformował CBOS. Jak zwykle przed wyborami nieco wzrosły nadzieje na zmiany na lepsze. Przybyło oczekujących, że w ciągu najbliższego roku poprawi się sytuacja polityczna, w mniejszym stopniu wzrosła liczba tych, którzy oczekują poprawy kondycji gospodarczej i ogólnej sytuacji w kraju.

Jak zauważa CBOS, nastroje społeczne nie zmieniły się znacząco, natomiast "przedwyborczy klimat sprzyjał nieco lepszym niż w kwietniu prognozom na nadchodzące miesiące".

Blisko połowa ankietowanych (47 proc.) wyrażała niezadowolenie z sytuacji politycznej, blisko dwie piąte (38 proc.) oceniło ją jako przeciętną (ani dobra, ani złą), jedna dziesiąta (10 proc.) jako dobrą.

Od kwietnia pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej. Za przeciętną uznawało ją w maju 38 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty), za złą 37 proc. - o 4 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem.

Do 13 proc. (o 3 punkty) wzrósł odsetek respondentów deklarujących, że żyje im się źle. Jednak największa grupa - 46 proc. - oceniła, że żyje im się dobrze, a 41 proc. uznało, że ich sytuacja materialna jest zadowalająca.

Wśród badanych przeważało zadowolenie z sytuacji w miejscu pracy. Ponad połowa (56 proc.) oceniła, że jest ona dobra, za złą uznało ja 13 proc., za przeciętną - 29 proc. ankietowanych.

W maju wzrósł odsetek ankietowanych przewidujących poprawę sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku - o 5 punktów, do 20 proc.; ubyło tych, którzy nie spodziewają się zmiany na lepsze (spadek o 4 punkty do 53 proc.)

Jeśli chodzi o oceny sytuacji politycznej o 7 punktów - do 53 proc. - zmalała liczba respondentów przewidujących, że pozostanie ona bez zmian. O 7 punktów, do blisko jednej piątej (19 proc.), wzrósł odsetek tych, którzy spodziewają się poprawy.

Poprawiły się też prognozy kondycji gospodarczej. O 4 punkty - do 24 proc. - przybyło optymistów, o 3 punkty - do 11 proc. - ubyło przewidujących pogorszenie. Ponad połowa - 53 proc. - nie spodziewa się zmian pod tym względem.

Negatywne opinie dominowały w niemal wszystkich grupach społeczno-demograficznych, z wyjątkiem prywatnych przedsiębiorców.

Pod względem preferencji partyjnych zadowolenie częściej niż niezadowolenie wyrażali jedynie zwolennicy PO, negatywne i pozytywne opinie równoważyły się w elektoracie SLD.

Badanie przeprowadzono między 14 a 20 maja na 1048-osobowej, reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (235)