CBOS: w lutym poparcie dla PO - 25 proc., dla PiS - 24 proc.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lutego, na PO głosowałoby 25 proc. badanych przez CBOS (spadek o 6 punktów proc. wobec stycznia). To najgorszy wynik PO od ostatnich wyborów w 2011 r. - zaznacza CBOS. 24 proc. głosów dostałoby PiS (wzrost o 2 punkty).
07.02.2013 | aktual.: 07.02.2013 20:58
8 proc. ankietowanych chciało głosować na PSL (wzrost o 2 punkty proc.), a 7 proc. na SLD (spadek o 1 punkt proc.); Ruch Palikota otrzymał 5 proc. poparcie (wzrost o jeden punkt proc.).
Od stycznia nie zmieniło się poparcie dla Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry, na którą chciało głosować 3 proc. respondentów. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polska Jest Najważniejsza dostały po 2 proc. poparcia.
Podstawą wyliczeń były wskazania wszystkich tych, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.
Chęć udziału w wyborach, gdyby odbywały się na początku lutego, zadeklarowało 58 proc. badanych; 15 proc. nie wiedziało, czy weźmie w nich udział; 27 proc. zdecydowało, że nie będzie uczestniczyć w głosowaniu.
Jak podkreśla CBOS, znaczący spadek poparcia dla PO przy jednoczesnym doganianiu jej notowań przez największą partię opozycyjną (PiS) skłania do bliższego przyjrzenia się elektoratom tych ugrupowań.
Według CBOS porównanie styczniowego i lutowego poparcia dla Platformy Obywatelskiej w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych wskazuje, iż na początku lutego żółtą kartkę PO pokazali ci, którzy stanowią podstawową bazę wyborczą tej partii.
Jak zaznaczono, największy spadek poparcia w stosunku do stycznia nastąpił wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. (spadek w stosunku do stycznia o 21 punktów proc.) i wśród osób z wyższym wykształceniem (w stosunku do stycznia spadek o 18 punktów).
Biorąc pod uwagę deklarowane przez badanych poglądy polityczne należy zauważyć, że PO w ostatnim miesiącu znacząco straciła wśród wyborców o poglądach centrowych i prawicowych (odpowiednio o 14 i 12 punktów procentowych), a nieznacznie zyskała (o 4 punkty) wśród osób identyfikujących się z lewicą - czytamy sondażu CBOS.
Według Ośrodka zmiany poparcia dla PiS w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych nie są w tym okresie tak znaczące jak w przypadku PO.
Warto jednak wspomnieć - czytamy - iż partia ta zyskała zwolenników szczególnie wśród osób identyfikujących się z prawicą (wzrost o 9 punktów proc.), mieszkańców wsi, badanych w wieku 25-34 lata (wzrosty po 8 punktów) oraz wśród respondentów z wyższym wykształceniem (wzrost o 7 punktów).
Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego br. na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.