CBOS: w lipcu 66 proc. źle o pracy sejmu, 65 proc. chwali prezydenta
Dobrą opinię na temat działań prezydenta Bronisława Komorowskiego ma 65 proc. ankietowanych, negatywną - 20 proc. Pracę posłów źle ocenia 66 proc. badanych, dobrze - 17 proc. - wynika z lipcowego sondażu CBOS.
17.07.2013 | aktual.: 17.07.2013 13:31
Pracę senatorów w lipcu pozytywnie oceniło 22 proc. respondentów (2 pkt proc. więcej niż w czerwcu), negatywną ocenę - podobnie jak przed miesiącem - wyraziło 49 proc. Zaś 29 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii (w czerwcu - 31 proc.).
Ocena pracy prezydenta nie uległa zmianie w porównaniu z badaniem z czerwca. Dobrą ocenę wystawiło mu 65 proc. badanych, a złą - 20 proc. Opinii o działalności prezydenta - podobnie jak przed miesiącem - nie wyraziło 15 proc.
W stosunku do poprzedniego sondażu o 1 punkt proc. zmniejszyła się grupa osób źle oceniających pracę posłów, natomiast liczba tych, którzy wyrazili pozytywną ocenę nie zmieniła się. O jeden punkt procentowy - z 16 proc. do 17 proc. - zwiększyła się natomiast liczba badanych, którzy nie wyrazili opinii w tej kwestii.
CBOS podkreśla, że negatywne opinie o działalności sejmu dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, choć nieco lepsze oceny wyrażają respondenci znajdujący się w dobrej sytuacji materialnej, a także najmłodsi badani (w wieku 18-24 lata). Zdaniem CBOS pozytywnie o pracy posłów relatywnie częściej wypowiadają się potencjalni wyborcy PO i PSL, sporadycznie zaś ci, którzy obecnie głosowaliby na SLD i PiS.
Jak zaznaczył CBOS, relatywnie najwięcej pozytywnych opinii na temat pracy Bronisława Komorowskiego wyrazili badani identyfikujący się z lewicą, natomiast najmniej pozytywnych ocen było wśród potencjalnych wyborców prawicy. Jak dodał, najmniej zadowolonych z pracy prezydenta jest wśród zwolenników PiS, osób, które nie wzięłyby udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych, a także wśród najmłodszych badanych.
CBOS przeprowadził badanie w dniach 4-11 lipca na liczącej 1005 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.