PolskaCBOS: szkoła po reformie edukacji nie kształci lepiej

CBOS: szkoła po reformie edukacji nie kształci lepiej

Prawie połowa Polaków uważa, że zreformowane
szkoły średnie tak samo dobrze jak te przed reformą przygotowują
uczniów do dorosłego życia, jedna piąta sądzi, że obecnie szkoły
kształcą gorzej - wynika z badań CBOS.

05.05.2005 | aktual.: 05.05.2005 14:34

W tym roku pierwszy raz maturę zdają roczniki wykształcone w szkołach średnich po reformie systemu edukacji. Zdaniem 43% Polaków absolwenci są tak samo dobrze przygotowani do samodzielnego życia, jak ich starsi koledzy, którzy uczyli się przed reformą.

21% badanych uważa, że tegoroczni maturzyści są gorzej przygotowani do życia niż absolwenci nie zreformowanych szkół. Tylko 15% wyraziło opinię, że są przygotowani lepiej.

W badaniu zapytano też, jakich praktycznych umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu uczyła szkoła średnia przed reformą. 80% Polaków uważa, że licea przede wszystkim dawały szansę kształcenia się na wyższej uczelni. Większość ankietowanych wskazywała też, że z liceum można było wynieść umiejętność obsługi komputera i wykorzystania go w pracy, a także znajomość języka obcego.

Najmniej respondentów uznało, że szkoła średnia przed reformą pomagała uczniom rozwijać umiejętności związane z działalnością gospodarczą i społeczną. Tylko 20% Polaków uważa, że licea nauczyły swoich absolwentów prowadzenia własnej firmy, a 24 proc., że przygotowały ich do szukania pracy.

32 proc. badanych jest zdania, że szkoła przed reformą dała młodzieży podstawy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno- politycznym kraju, a 30%, że pomogła im zrozumieć obowiązujące w Polsce przepisy i regulacje prawne.

W ocenie Polaków szkoły słabo przygotowywały absolwentów do życia rodzinnego. 36% ankietowanych uznało, że szkoła pomagała się tego nauczyć.

Sondaż przeprowadzono w kwietniu na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)