CBOS: Polacy źle oceniają kompetencje posłów
Polacy nie najlepiej oceniają kompetencje posłów. Ponad połowa badanych uważa, że jedynie nieliczni posłowie obecnego sejmu mają odpowiednie umiejętności do pełnienia funkcji w sejmie - wynika z najnowszego badania CBOS "Sejm VII kadencji po dwóch latach działalności".
Prawie co trzeci Polak (31 proc.) jest zaś zdania, że mniej więcej połowa posłów posiada odpowiednie kwalifikacje. Bardzo nieliczna grupa ankietowanych (5 proc.) jest przekonana, że zdecydowana większość posłów obecnego sejmu ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne do sprawowania swojego urzędu.
Jak oceniają badacze z CBOS na tle poprzednich parlamentów, obecne oceny kompetencji posłów wypadają dosyć niekorzystnie – umiejętności deputowanych są postrzegane krytyczniej niż kompetencje posłów dwóch poprzednich kadencji.
CBOS zapytał respondentów również o ocenę reprezentatywności sejmu. Wśród badanych przeważa przekonanie, że tylko niektórzy posłowie myślą o sprawach polskich podobnie jak oni (63 proc.), a jedynie bardzo nieliczni ankietowani mają poczucie wspólnoty poglądów z większością deputowanych izby niższej. Co piąty respondent (21 proc.) nie czuje się reprezentowany przez parlamentarzystów w żadnym stopniu, twierdząc, że w sejmie nie ma posłów, którzy myśleliby podobnie jak on o polskich sprawach.
Badacze CBOS podsumowują, że od wielu lat Polacy krytycznie postrzegają działalność sejmu, a jego obecne oceny – po dwóch latach funkcjonowania – potwierdzają brak zaufania do tej instytucji. Izba niższa parlamentu, w odczuciu Polaków, ma niewielki autorytet społeczny oraz działa głównie dla dobra partii i polityków, a nie dla dobra Polski. Badani uważają, że sejm na ogół zajmuje się kwestiami mało istotnymi, działa zbyt opieszale, często podejmując niewłaściwe decyzje.
Co więcej, Polacy negatywnie postrzegają przygotowanie merytoryczne, kompetencje i umiejętności posłów, a oceniając efekty prac Sejmu po dwóch latach działalności, najczęściej wypowiadają się krytycznie.