CBOS: Polacy nie uważają Polski za kraj bezpieczny
4/5 obywateli uważa Polskę za kraj, który nie daje poczucia bezpieczeństwa swoim mieszkańcom - wynika z kwietniowego badania CBOS na temat poczucia bezpieczeństwa i opinii o dostępie do broni palnej.
Prawdopodobnie taki stereotyp wiąże się z ciągłym napływem informacji o działających w Polsce gangach i mafiach.
Potwierdzałyby to odpowiedzi na pytanie o poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Tutaj sytuację postrzegano znacznie lepiej. W ciągu ostatniego półrocza odczucie pogorszyło się ale nieznacznie (o 5 punktów procentowych). Tam gdzie mieszka nie czuje się bezpiecznie 1/3 badanych. Pozostali - głównie mieszkańcy wsi i małych miasteczek - uważają, że mieszkają w miejscu bezpiecznym i spokojnym.
O swoje bezpieczeństwo osobiste bardzo obawia się 18% respondentów (14% mężczyzn i 21% kobiet), ale wśród osób starszych (powyżej 65 lat) boi się co czwarta. W sumie prawie 2/3 społeczeństwa obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa.
Ponad 2/3 badanych (68%) - przede wszystkim mężczyźni i młodzież - opowiada się za ograniczeniem dostępu do broni palnej, a tylko co dwudziesta osoba chciałaby ułatwień w tym względzie.
Połowa ankietowanych (51%) sądzi, że zezwolenie na posiadanie broni palnej w domu, bez prawa noszenia jej przy sobie, może przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli. 56% uważa jednak, że nie wpłynie to na ograniczenie przestępczości. (an)