PolskaCBOS: Polacy chcą wiedzieć więcej o integracji z UE

CBOS: Polacy chcą wiedzieć więcej o integracji z UE

Polacy czują się niedoinformowani w sprawach
dotyczących integracji z Unią Europejską. Zainteresowanych tym
tematem jest blisko dwie trzecie ankietowanych; za dobrze
poinformowanych uważa się zaledwie 8% - wynika z sondażu CBOS.

Od lutego nie zmienił się poziom zainteresowania przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wyraża je dwie trzecie (65%) badanych - podał CBOS. Jednak częściej niż w lutym określają się oni jako trochę zainteresowani tą kwestią (48%, wzrost o 5 punktów), nieco rzadziej - jako bardzo zainteresowani (17%, spadek o 4 punkty).

Przystąpieniem Polski do UE zupełnie nie interesuje się 13% badanych (spadek o jeden punkt.), zaś niezbyt - 21% (wzrost o jeden punkt.

Zainteresowanie integracją zależy od zainteresowania polityką. Z im większą uwagą badani śledzą wydarzenia polityczne, tym częściej deklarują zainteresowanie planowanym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Zainteresowanie integracją wiąże się przede wszystkim z wykształceniem. Tematem tym interesuje się 8% badanych z wykształceniem podstawowym i blisko 38% - z wyższym.

Spośród poszczególnych grup społeczno-zawodowych największe zainteresowanie sprawą przystąpienia Polski do krajów "15" wyrażają: kadra kierownicza i inteligencja (38% bardzo zainteresowanych), osoby pracujące na własny rachunek (26%) i rolnicy (30%).

Bardziej niż przeciętnie interesują się integracją mieszkańcy największych miast, liczących ponad 500 tys. ludności (30% bardzo zainteresowanych).

Częściej sprawami dotyczącymi przystąpienia Polski do Unii interesują się mężczyźni (74% zainteresowanych, w tym 24% bardzo) niż kobiety (58% zainteresowanych, w tym 10% bardzo).

W ciągu ostatnich czterech miesięcy nie zmieniło się poczucie poinformowania o integracji. 8% badanych uważa, że jest dobrze poinformowanych, 39%, że średnio, a 50% - słabo.

W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie, a więc mniej więcej od momentu rozpoczęcia rządowej kampanii informacyjnej dotyczącej integracji, z jakimikolwiek informacjami na ten temat zetknęło się 69% ankietowanych. 31% badanych odpowiedziało, że się nie zetknęło z takimi informacjami.

Z wiadomościami dotyczącymi Unii 65% respondentów spotkało się w telewizji, 41% w radiu i tyle samo w prasie. Zdecydowanie mniej osób miało kontakt z różnego rodzaju broszurami i ulotkami, lub uczestniczyło w spotkaniu czy szkoleniu na ten temat - (4%).

W ostatnim miesiącu z własnej inicjatywy informacji na temat integracji poszukiwało 7% badanych. Byli to w głównej mierze ludzie z wykształceniem wyższym (22%) oraz uczniowie i studenci (24%). Nieco częściej informacji szukali zwolennicy integracji (10%) niż jej przeciwnicy (6%).(mp)

badaniewiadomościcbos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)