CBOS: Polacy a niepodległość
27% Polaków uważa, że istnieje obecnie
zagrożenie dla niepodległości naszego kraju. Jest to wzrost o 10
punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zmniejszyła
się natomiast o 7% liczba osób, które takiego zagrożenia nie
dostrzegają i wynosi ona 61% - wynika z badań CBOS.
Zdecydowanie mniej obaw o niepodległość Polski wykazują zwolennicy integracji z Unią Europejską (71%) niż jej przeciwnicy (39%). Tylko 17% zwolenników i aż 53% przeciwników uznało, że zagrożenie istnieje.
Najbardziej zatroskany o niepodległość kraju jest elektorat Ligi Polskich Rodzin. 52% pozytywnie odpowiedziało na pytanie o istnienie zagrożenia dla niepodległości Polski, a 44% dało odpowiedź przeczącą.
Najmniej powodów do niepokoju o niepodległość kraju dostrzega elektorat Platformy Obywatelskiej, jedynie - 5% i Sojuszu Lewicy Demokratycznej - 11%. 86% głosujących na PO i 84% głosujących na SLD utrzymuje, że takie zagrożenie nie istnieje.
Niższy poziom lęku o niepodległość Polski wykazują: młodzież - 17%, osoby z wykształceniem wyższym - 20% i średnim - 21%, żyjące w dobrych warunkach materialnych - 17%, prowadzące własną działalność gospodarczą - 15%, deklarujący lewicowe poglądy polityczne - 18%.
Wśród badanych przeważa pogląd, że polska polityka zagraniczna jest mało skuteczna i raczej w niewystarczającym stopniu chroni interesy kraju. Takiego zdania jest 50% respondentów. Odmienną opinię wyraziło 31% Polaków. Jest to kilkuprocentowy wzrost optymizmu w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to wyniki wyniosły odpowiednio - 58 i 25%.
Badani, którzy w referendum akcesyjnym głosowali przeciw integracji, w dużej większości krytykują też skuteczność polskiej dyplomacji (72%). Pozytywne oceny wystawiło tylko 11% przeciwników integracji. Natomiast wśród zwolenników integracji z UE opinie negatywne (44%) nieznacznie przeważają nad pozytywnymi (42%).
50% zwolenników rządu na pytanie, czy w stosunkach z innymi krajami Polska wystarczająco zabezpiecza swoje interesy, odpowiedziało twierdząco, a 35% dało odpowiedź negatywną. Jednak tylko 25% przeciwników rządu uznało, że Polska wystarczająco zabezpiecza swoje interesy z innymi krajami, a aż 59% jest zdania, że robi to niewystarczająco.
W badaniu zapytano także o stosunki Polski z najbliższymi sąsiadami. 75% ankietowanych uważa, że możliwe jest pojednanie między Polakami i Niemcami. Przeciwnego zdania jest 24% badanych, a 1% nie ma na ten temat zdania. Najwięcej osób (36%) uważających, że to pojednanie jest niemożliwe, to osoby starsze, pamiętające II wojnę światową.
Najwięcej optymistów co do pojednania Polaków i Niemców jest wśród elektoratu PO (89%), SLD (83%) i PSL (84%). Natomiast przeciwnego zdania jest najwięcej wśród zwolenników LPR (36%), PiS (30%) i Samoobrony (30%)
Zdania, że możliwe są partnerskie stosunki między Polską a Rosją jest 77% ankietowanych. 22% uważa, że jest to niemożliwe.
Podobnie jak w przypadku stosunków polsko-niemieckich, najwięcej osób pozytywnie oceniających możliwość utrzymania partnerskich relacji polsko-rosyjskich jest wśród elektoratu PO (87%), SLD (85%) i PSL (81%), a najmniej wśród elektoratu PiS (69%).
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-7 lipca na próbie 952 Polaków.