CBOS: opinie Polaków ws. Kościoła katolickiego mocno podzielone
Opinie Polaków na temat obecnej sytuacji Kościoła katolickiego są dość mocno podzielone. Najlepiej postrzegana jest sytuacja Kościoła w Polsce (62 proc. opinii pozytywnych), gorzej na świecie (45 proc.), a najgorzej w Europie (38 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do najczęściej postulowanych przez Polaków zmian w Kościele należą: zniesienie celibatu, liberalizacja nauczania kościelnego oraz walka z pedofilią wśród księży.
19.03.2013 | aktual.: 20.03.2013 11:20
Badanie zostało zrealizowane tuż przed wyborem nowego papieża Franciszka.
Opinie Polaków na temat obecnej sytuacji Kościoła katolickiego są dość mocno podzielone. Najlepiej postrzegana jest sytuacja Kościoła w Polsce. Niemal dwie trzecie badanych (62 proc.) ocenia ją jako dobrą, w tym co dziesiąty (10 proc.) jako zdecydowanie dobrą. Krytycznie wypowiada się o niej niespełna co trzeci dorosły Polak (31 proc.), z czego tylko jeden na dwudziestu (5 proc.) określa ją jako zdecydowanie złą.
Niejednoznacznie postrzegana jest sytuacja Kościoła w jego wymiarze powszechnym. Odsetki badanych oceniających ją jako dobrą oraz jako złą są identyczne (po 45 proc.). Z kolei wskazania negatywne dość znacząco dominują nad pozytywnymi (48 proc. wobec 38 proc.) w wyrażanych opiniach na temat obecnej kondycji Kościoła katolickiego na Starym Kontynencie. W tym wypadku opinie zdecydowanie krytyczne niemal trzykrotnie przewyższają zdecydowanie korzystne (8 proc. wobec 3 proc.).
Zdecydowana większość ankietowanych (86 proc.) za przynajmniej częściowo uzasadnione uznaje, zintensyfikowane w ostatnim czasie, krytyczne opinie kierowane pod adresem Kościoła katolickiego i księży, przy czym niemal jedna trzecia (30 proc.) twierdzi, że Kościół na tę krytykę w pełni zasłużył. Tylko co dwunasty dorosły Polak (8 proc.) sądzi, że zarzuty stawiane Kościołowi są bezpodstawne i krzywdzące. Pozostali (6 proc. ogółu) nie mają w tej kwestii wyrobionej opinii
Konsekwencją dość znacznego krytycyzmu Polaków wobec Kościoła katolickiego, przejawiającego się w formułowanych opiniach na temat jego obecnej sytuacji, jest fakt, iż niemal połowa badanych (48 proc.) chciałaby, aby nowy papież wprowadził pewne zmiany w nauczaniu Kościoła. Tylko nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) opowiada się za utrzymaniem w tym względzie status quo. Jednocześnie spora część respondentów (15 proc.) nie chce lub nie potrafi zająć stanowiska w tej kwestii.
Kontynuacji dotychczasowego nauczania Kościoła chciałoby niemal trzy piąte badanych praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu (56 proc.) oraz prawie połowa co tydzień uczestniczących w mszach i nabożeństwach (45 proc.), a także co drugi spośród katolików określających się jako wierzący i przestrzegający kościelnych nakazów (52 proc.).
Wśród oczekiwanych zmian respondenci najczęściej wymieniają potrzebę liberalizacji i modernizacji Kościoła. Postulaty tego typu wyraża ponad jedna trzecia respondentów liczących na reformy w Kościele (37 proc.), co stanowi jedną szóstą ogółu badanych (17 proc.). Najczęściej są to ogólne sugestie dostosowania Kościoła do współczesnego świata, jego unowocześnienia, otwartości i tolerancji (12 proc. wskazań). Bardziej konkretne propozycje w tym zakresie to m.in.: liberalizacja poglądów na antykoncepcję (7 proc.), zapłodnienie in vitro (7 proc.), związki pozamałżeńskie (5 proc.), aborcję (5 proc.) i rozwody (2 proc.).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-13 marca 2013 roku na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.