CBOS: nowy budżet Unii Europejskiej najważniejszym wydarzeniem roku
Niemal 55 proc. Polaków uważa, że trudno wskazać najważniejsze dla Polski wydarzenie w 2013 r. Jak wynika z sondażu CBOS, najważniejszym wydarzeniem okazało się uchwalenie nowego budżetu Unii Europejskiej i związanych z tym funduszami oraz dofinansowaniami. Wydarzenie to wskazało 3,2 proc. ankietowanych. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio zwiększenie wieku przechodzenia na emeryturę do 67 lat (1,7 proc.) i zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II (1,5 proc.).
30.12.2013 | aktual.: 30.12.2013 12:10
CBOS przypomina, że w minionych latach najważniejszymi wydarzeniami okazywały się m.in. w 2010 r. katastrofa smoleńska ( 54 proc.), w 2012 r. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej rozgrywane w Polsce i na Ukrainie (38 proc.), a w 2007 r. liczyły się aż dwa wydarzenia: wybory parlamentarne (39 proc.) i wejście Polski do strefy Schengen (26 proc.).
Tymczasem w bieżącym roku można stwierdzić, że w kraju nie było jednego wydarzenia, które zdominowałoby świadomość społeczną i o którym można by powiedzieć, że będzie jednoznacznie kojarzone z kończącym się właśnie rokiem. Ponad połowa badanych (55 proc.) nie znalazła w swej pamięci żadnego wydarzenia, które miało miejsce w mijającym roku, a o którym można by powiedzieć, że było dla Polski najważniejsze, a dodatkowo 25 proc. ankietowanych stwierdziło, że, z ich punktu widzenia, w 2013 roku w kraju nic ważnego się nie wydarzyło (w sumie aż 80 proc.).
Odpowiedzi respondentów, którzy udzielili jakiejś odpowiedzi (tylko 20 proc. całej badanej próby), są bardzo rozproszone. Okazuje się, że dla Polaków relatywnie najważniejszym wydarzeniem w tym roku okazało się przyjęcie, zatwierdzonego ostatecznie przez Parlament Europejski w listopadzie, budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w którym dla Polski ma być przeznaczone, z różnych źródeł, ponad 100 mld euro. To wydarzenie wymieniło 3,2 proc. ogółu ankietowanych.
Pozostałe wydarzenia wymieniały już mniejsze odsetki badanych. 1,7 proc. badanych jako ważne wskazał niektóre decyzje rządu: podniesienie do 67. roku życia wieku przechodzenia na emeryturę oraz zmiany w systemie emerytalnym i decyzję o przekazaniu środków finansowych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych w OFE do ZUS, czyli - jak to określił jeden z badanych - "przejęcie środków emerytów" (1,4 proc.). Podobny odsetek za najważniejsze uznał ogłoszenie decyzji o kanonizacji Jana Pawła II (1,5 proc.).
Stosunkowo ważne dla badanych w tym roku okazało się pojawienie się pierwszych oznak wychodzenia ze spowolnienia gospodarczego oraz idący za tym wzrost optymizmu inwestorów giełdowych i wzrost notowań akcji (1,1 proc.), a także budowa dróg i autostrad (1 proc.).