CBOS: nieco większe poparcie dla rządu
Zdecydowane poparcie ma tylko prezydent, a liczba zwolenników rządu i premiera nieco wzrosła - wynika z ostatniego badania CBOS. Według 3/4 ankietowanych polityka rządu nie stwarza jednak szansy poprawy gospodarczej kraju.
Według kwietniowego sondażu CBOS, wśród najważniejszych instytucji władzy tylko działalność prezydenta zyskuje zdecydowane poparcie (75% ocen dobrych i 17% ocen złych).
Odsetek zwolenników rządu wzrósł w porównaniu z marcem o cztery punkty, a liczba aprobujących prace rządu - o trzy. Badanie wskazuje, że ponad dwukrotnie więcej respondentów (45%) deklaruje niechęć do rządu niż go popiera (21%) i że po okresie systematycznego spadku poparcia (od czerwca 1999 r. do czerwca 2000 r.), poparcie dla rządu ustabilizowało się na poziomie około 20%.
Wyniki działalności rządu Jerzego Buzka negatywnie ocenia trzykrotnie więcej (66%) respondentów niż pozytywnie (22%). W porównaniu z marcem liczba ocen negatywnych zmalała o dwa punkty.
Premier zdobył w porównaniu z poprzednim miesiącem więcej zwolenników - zadowolenie z tego, że premierem jest Buzek wyraża 26% respondentów wobec 23% w marcu. 75% ankietowanych uważa też, że polityka rządu Buzka nie daje szans na poprawę sytuacji gospodarczej kraju.
Swoją pozycję poprawiły w opinii ankietowanych również obie izby parlamentu. Nie zmieniło to jednak faktu, że większość (68%) negatywnie ocenia Sejm (spadek ocen negatywnych o trzy punkty) i Senat (56%, liczba ocen negatywnych spadła o 7 punktów). (an)