CBOS: największe poparcie dla SLD, PiS i PO
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku sierpnia, to wśród osób deklarujących udział w nich i zdecydowanych na kogo będą głosować największe poparcie uzyskałyby: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska - wynika z najnowszego sierpniowego sondażu CBOS.
Według sondażu, 21% ankietowanych, deklarujących udział w wyborach i mających sprecyzowane sympatie polityczne, zagłosowałoby na SLD. Oznacza to spadek o 4 punkty proc. w porównaniu z lipcem.
Na drugim miejscu w rankingu znalazło się PiS, które poparłoby 15%. Wynik PiS poprawił się o 3 punkty proc.
Wzrosły też notowania PO, na którą zagłosowałoby 14% badanych - o 2 punkty proc. więcej niż w lipcowym sondażu.
Samoobronie poparcia udzieliłoby 12% respondentów. Notowania tej partii wzrosły więc - według sondażu - o 2 punkty proc. w porównaniu z lipcem.
Głosowanie na Polskie Stronnictwo Ludowe zadeklarowało 10% badanych. Oznacza to wzrost notowań PSL o 1 punkt proc. w porównaniu z sondażem lipcowym.
Według CBOS, do parlamentu, przekraczając 5% próg wyborczy, weszłyby jeszcze trzy partie: Liga Polskich Rodzin, Unia Pracy i Unia Wolności.
Na LPR zagłosowałoby 6% ankietowanych, co oznacza spadek o 3 punkty proc.
Poparcie dla UP zadeklarowało 5% badanych, czyli mniej o 1 punkt proc. w porównaniu z lipcem.
UW otrzymała w sondażu CBOS 5% poparcia, więcej o 1 punkt proc. w stosunku do sondażu z poprzedniego miesiąca.
Udział w ewentualnych wyborach zadeklarowało 52% ogółu respondentów, czyli o 3 punkty proc. mniej niż w lipcu i o 8 punktów proc. mniej niż w czerwcu. CBOS zwraca uwagę, że jest to najniższy w tym roku, obok kwietniowego, poziom deklarowanej frekwencji wyborczej.
Według sondażu, 26% ankietowanych - o 3 punkty proc. więcej niż w lipcu - deklarujących udział w wyborach nie miało jeszcze wyrobionego zdania, na którą partię będą głosować.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 1-4 sierpnia 2003 r. na reprezentatywnej grupie 880 dorosłych mieszkańców Polski.