Trwa ładowanie...
d1ur7d3
09-02-2006 16:20

CBOS: najbardziej ufamy rodzinie, najmniej partiom

Polacy przede wszystkim ufają najbliższej rodzinie (99%), znajomym (89%) i dalszym krewnym (88%) oraz, w nieco mniejszym stopniu, współpracownikom (80%) i sąsiadom (75%); najmniejszym zaufaniem cieszą się partie polityczne (ufa im 24% badanych, a 61% deklaruje
nieufność) - wynika z sondażu CBOS.

d1ur7d3
d1ur7d3

Niemal powszechnym zaufaniem społecznym cieszą się w Polsce instytucje charytatywne, takie jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (87%), PCK i Caritas (po 83%). Kościołowi rzymskokatolickiemu ufa 81% badanych przez CBOS.

Nieufność przeważa przede wszystkim w stosunku do parlamentu oraz partii politycznych (nie ufa im odpowiednio: 54% i 61% ankietowanych) oraz do sądów (51%), administracji publicznej (50%), Kościołów innych wyznań (45%), dużych przedsiębiorstw (43%) i związków zawodowych (37%).

Stosunek Polaków do większości omawianych instytucji jest stabilny. Jak napisano w komentarzu do badania, od stycznia 2004 roku znacznie wzrósł jednak poziom zaufania do Unii Europejskiej (wzrost wskazań z 49% w 2002 r., do 62% w 2006 r.), a także do instytucji władzy wykonawczej, ustawodawczej iásądowniczej oraz do partii politycznych, a w mniejszym stopniu - do Kościoła i administracji publicznej.

Jak czytamy w opracowaniu CBOS, w latach 2002-2006 umocniło się zaufanie Polaków do lokalnych władz samorządowych (wzrost wskazań z 43% w roku 2002 do 53% w 2004 i 56% w 2006).

Większość badanych (64%) przyznaje, że zaufała jakiemuś człowiekowi, a on zawiódł to zaufanie (w tym co dziesiątą osobę spotkało to wielokrotnie). Co trzeci ankietowany (32%) nigdy nie przeżył tego rodzaju zawodu. Prawie co trzeci respondent (29%) przyznaje, że sam kiedyś zawiódł czyjeś zaufanie, natomiast ponad połowa (58%) twierdzi, że nigdy się to nie zdarzyło.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj