CBOS: na kłopoty - oszczędzanie i pomoc bliskich
Według CBOS, oszczędzanie, pożyczki, intensywniejsza praca, pomoc bliskich i dodatkowe zatrudnienie, lub wszystkiego po trochu - to najczęstsze sposoby na poprawę sytuacji materialnej.
11.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Polacy wykorzystują jednocześnie od dwóch do czterech różnych sposobów radzenia sobie z trudną sytuacją materialną. W ich zachowaniu przeważa tzw. strategia umiarkowanie pasywna: ograniczanie wydatków i oszczędzanie, pożyczki, pomoc bliskich.
W ostatnich czterech latach obraz stosowanych działań niewiele się zmienił - obecnie badani nieznacznie rzadziej dokształcają się lub przekwalifikowują, rzadziej też zwiększają intensywność pracy. Nieco bardziej popularne stały się natomiast: dodatkowa, sezonowa praca, zaciąganie pożyczek oraz korzystanie z pomocy rodziny i przyjaciół. Zmiany te mogą być symptomem narastania kłopotów bytowych w rodzinach - zaznacza CBOS.
80% respondentów pytanych, co robią, by poprawić własną sytuację materialną, wskazało na ograniczanie wydatków i oszczędności. To o 2 punkty procentowe więcej niż w maju 1998 r., kiedy CBOS pytało o to samo. Na drugim miejscu ankietowani wskazali zaciąganie pożyczek - robi tak 37% Polaków, czyli o 4% więcej niż cztery lata temu. Również 37% zadeklarowało, że więcej i intensywniej pracuje; przed czterema laty odpowiedzi tej udzielało jednak 41% badanych.
Częściej niż w 1998 r. ankietowani korzystają z pomocy rodziny, krewnych lub przyjaciół - dziś deklaruje to 36% badanych, cztery lata temu odpowiedzi takiej udzielało 31%. Przybyło również deklarujących branie dodatkowej pracy, podejmowania się prac sezonowych - dziś robi tak 34% respondentów, a w 1998 r. - 30%.
Strategię aktywną zadeklarowało mniej badanych: dokształcanie się i przekwalifikowywanie (16%, cztery lata wcześniej - 19%), lokowanie i obracanie pieniędzmi (11%, w 1998 r. - 13%), inwestowanie w wartościowe rzeczy (niezmiennie 5%), praca za granicą (6%, poprzednio 5%), wynajem lokali, dzierżawienie ziemi (2%, poprzednio - 3%).
O sposoby radzenia sobie z trudnościami materialnymi Centrum Badania Opinii Społecznej pytało w dniach 5-8 kwietnia tego roku 1044-osobową reprezentatywną próbę losowo-adresową dorosłych mieszkańców Polski.(miz)