Trwa ładowanie...
d23hend
10-05-2012 12:15

CBOS: dwie trzecie Polaków zadowolonych ze stanu bezpieczeństwa w kraju

Dwie trzecie (66%) mieszkańców Polski uważa ją za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. Przeciwnego zdania jest prawie co trzeci badany (31%) - wynika z sondażu CBOS. W ciągu ostatniego roku odsetek zadowolonych ze stanu bezpieczeństwa spadł o 9 pkt proc.

d23hend
d23hend

CBOS zauważa, że na pozytywne postrzeganie stanu bezpieczeństwa w kraju wpływa dobra sytuacja materialna ankietowanych i wysokie miesięczne dochody. Polskę, jako kraj bezpieczny, stosunkowo częściej określają osoby z wyższym wykształceniem, a także najmłodsi badani, w tym uczniowie i studenci.

Na najwyższym od końca lat 80. XX w. poziomie utrzymuje się odsetek osób deklarujących poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Twierdząco na pytanie, czy miejsce swojego zamieszkania mogą nazwać bezpiecznym i spokojnym, odpowiada 89% Polaków; przeciwnego zdania jest 9%.

Częściej niż inni bezpiecznie w swoim otoczeniu czują się mieszkańcy wsi, rzadziej zaś mieszkańcy dużych i największych aglomeracji.

Ponad połowa Polaków (59%) nie obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa. Poczucie zagrożenia deklaruje niemal dwie piąte (39%), przy czym tylko nieliczni (45) obawiają się bardzo. Częstsze są obawy o to, że ofiarą przestępstwa może stać się ktoś z bliskich - wyraża je połowa badanych (50%). W obu przypadkach w ostatnich pięciu latach poziom obaw jest stabilny - z wyjątkiem niewielkiego jednorazowego wzrostu w 2010 r.

d23hend

CBOS obliczył też wskaźnik osobistego poczucia zagrożenia przestępczością. Uwzględnia on zarówno to, czy respondent wyraża obawy, jak i ich nasilenie.

Z wyliczeń tych wynika, że blisko połowa dorosłych Polaków (46%) nie odczuwa zagrożenia i nie ma takiego poczucia w odniesieniu do swoich bliskich. Niemal taka sama grupa (45%) przynajmniej w jednym pytaniu zadeklarowała umiarkowany lęk ("obawiam się, ale nie tak bardzo"), nie wyrażając przy tym poważniejszych obaw ("bardzo się obawiam").

Duże poczucie zagrożenia przestępczością ma niewielu badanych. W ciągu ostatniego roku odsetek respondentów deklarujących silne obawy zmniejszył się z 12 do 9%. Odsetek tych, którzy w ogóle nie odczuwają zagrożenia, wzrósł z 45 do 46%.

Obawy przed przestępczością są częstsze wśród kobiet niż mężczyzn, a także wśród mieszkańców dużych aglomeracji. Relatywnie rzadziej niż inni wyrażają je osoby z wykształceniem podstawowym, osoby najstarsze, a także najlepiej zarabiający.

d23hend

CBOS zapytał też o osobiste doświadczenia ankietowanych związane z przestępczością. Niemal co piąty (17%) zadeklarował, że w ciągu ostatnich pięciu lat został okradziony, a co jedenasty (9%), że dokonano włamania do jego domu. Czterech na stu badanych (4%) twierdzi, że zostało w tym okresie napadniętych i obrabowanych. Tyle samo - że padło ofiarą pobicia lub innego przestępstwa.

Co ósmy Polak (12%) padł ofiarą jednego rodzaju przestępstwa, co jedenasty (9%) - dwóch, a nieliczni (2%) - trzech lub więcej. Trzy czwarte Polaków (77%) nie ma takich doświadczeń.

Ofiarami przestępstw relatywnie częściej od innych byli mieszkańcy dużych i największych miast, osoby młode (w wieku 18-34 lat), najlepiej wykształceni, deklarujący najwyższe dochody, a także bezrobotni. Rzadziej niż inni sytuacji takich doświadczyli najstarsi badani, mieszkańcy wsi i osoby z wykształceniem podstawowym.

d23hend

CBOS zaznaczył, że w 2011 r. policja odnotowała więcej przestępstw niż rok wcześniej - wzrosła zarówno liczba przestępstw kryminalnych, gospodarczych, jak i drogowych. Ogółem nadal jednak było ich mniej, niż popełniano w Polsce corocznie do 2007 r.

"Z naszego tegorocznego sondażu wynika, że pogorszyły się opinie o stanie bezpieczeństwa w kraju, ale jednocześnie nie zmieniły się oceny bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, które obecnie są najlepsze z dotychczasowych. Nie wzrosło również poczucie zagrożenia przestępczością, a poziom obaw w tym zakresie jest w ostatnich latach względnie stabilny" - podkreślił CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-18 kwietnia 2012 r. na 1018 dorosłych mieszkańcach Polski.

d23hend
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23hend
Więcej tematów