Trwa ładowanie...

CBOS: coraz więcej przeciwników obniżenia wieku szkolnego

Niemal trzech na czterech Polaków jest przeciwnych posyłaniu sześciolatków do szkoły - wynika z sondażu CBOS. Ankietowani generalnie pozytywnie oceniają za to polski system edukacji. Mają też dobre zdanie o rządowym projekcie wprowadzenia jednego, bezpłatnego podręcznika dla najmłodszych dzieci.

Share
CBOS: coraz więcej przeciwników obniżenia wieku szkolnego
Źródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d2zv70x

Przeciwnych obniżeniu wieku szkolnego do lat sześciu, jest 73 procent ankietowanych. W ciągu roku odsetek przeciwników reformy wzrósł o 9 punktów procentowych. W tym samym czasie liczba zwolenników obecności sześciolatków w szkole spadła z 31 do 20 procent. CBOS zauważa, że opinie rodziców dzieci do lat sześciu w tej kwestii są bardzo zbliżone do ocen ogółu badanych.

Zmienił się sposób uzasadniania sprzeciwu wobec takich zmian. Do 71 procent - o sześć punktów procentowych - wzrosła liczba badanych przekonanych, że dzieci w tym wieku są za małe, by iść do szkoły. Znacząco - z 12 do 7 procent - zmniejszył się za to odsetek przeciwników obniżenia wieku szkolnego przekonanych, że reforma jest źle przygotowana.

Inny projekt rządu cieszy się z kolei znacznym poparciem. Trzy czwarte badanych uważa, że nowy system z jednym darmowym podręcznikiem, wypożyczanym uczniom przez szkoły jest lepszy niż wcześniejszy, w ramach którego rodzice kupowali podręczniki wybierane przez nauczycieli. Tylko jeden na dziesięciu ankietowanych preferuje wcześniejsze rozwiązanie. Większość badanych, 59 procent, dobrze ocenia polski system edukacji, ale blisko co trzeci spośród nich - 30 procent - wypowiada się o nim krytycznie. Notowania szkolnictwa od 2007 roku wzrosły o 8 punktów.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach od 5 do 11 czerwca 2014 roku na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2zv70x

Podziel się opinią

Share
d2zv70x
d2zv70x
Więcej tematów