PolskaCBOS: blisko 73 proc. Polaków uważa, że w Polsce są konflikty społeczne

CBOS: blisko 73 proc. Polaków uważa, że w Polsce są konflikty społeczne

Obecnie blisko trzy czwarte Polaków (73 proc.) jest przekonanych o istnieniu w naszym kraju konfliktów społecznych, natomiast co szósty (17 proc.) uważa, że ich nie ma - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS: blisko 73 proc. Polaków uważa, że w Polsce są konflikty społeczne
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

14.10.2013 12:04

Poczucie skonfliktowania społeczeństwa jest obecnie najwyższe z dotychczas notowanych. Tylko co dziesiąty Polak nie potrafi powiedzieć, czy w kraju rzeczywiście istnieją konflikty społeczne czy też nie, podczas gdy pod koniec lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku takich osób było blisko czterokrotnie więcej.

Obecnie – podobnie jak w badaniu przeprowadzonym w sierpniu 1996 roku – na pierwszy plan wysunął się konflikt pomiędzy różnymi partiami politycznymi, który wymienił niemal co czwarty badany (24 proc.). Na drugim miejscu znalazł się konflikt między rządem a opozycją (15 proc.). Można zatem powiedzieć, iż od połowy lat dziewięćdziesiątych najistotniejsze konflikty w Polsce rozgrywają się – zgodnie z logiką demokratycznej sceny – na płaszczyźnie politycznej.

Obecnie, częściej niż w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, wskazywano na konflikty o podłożu innym niż polityczne.

Wśród konfliktów niepolitycznych znaczenia nabrały w świadomości społecznej konflikty narodowościowe, choć należy podkreślić, iż dostrzega je niewielka grupa badanych (4 proc.). Ponadto od 1992 roku na mapie postrzeganych konfliktów utrzymuje się podział między wierzącymi a niewierzącymi, choć zajmuje on w ogólnej strukturze konfliktów bardzo niewiele miejsca (3 proc.). Trwale na znaczeniu stracił natomiast, ważny na początku lat dziewięćdziesiątych, konflikt miasto – wieś (1 proc.). Obecnie ze znacząco większą częstotliwością niż w roku 1996 wymieniano inne konflikty o podłożu niepolitycznym (13 proc.), a ich lista jest bardzo urozmaicona.

W ogólnej strukturze konfliktów ujawniło się więcej sporów o globalnie mniejszym wymiarze niż konflikty o podłożu politycznym, ale będących odzwierciedleniem uświadomienia sobie przez badanych istnienia różnic opinii i konfliktów interesów różnych grup społecznych czy wręcz jednostek.

O konfliktach na linii rząd – opozycja częściej niż pozostali mówiły osoby z wyższym wykształceniem, natomiast o konflikcie wewnątrz władzy znacząco częściej niż inni mówili badani z wykształceniem podstawowym, co może sugerować, iż ci drudzy nie potrafią bardziej precyzyjnie opisać dostrzeganego konfliktu elit politycznych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 września 2013 roku na liczącej 911 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)