PolskaCBOS: 96% Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy

CBOS: 96% Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy

Aż 96% Polaków ocenia, że sytuacja na
rynku pracy jest zła lub bardzo zła. Nikt z ankietowanych nie
uważa jej za dobrą lub bardzo dobrą - wynika z sierpniowego
sondażu CBOS na temat opinii o rynku pracy.

Prawie połowa badanych (45%) uważa, że w ciągu najbliższego roku nie ulegnie zmianie sytuacja na rynku pracy, a 36%, że może się jeszcze pogorszyć. 11% pytanych sądzi, iż sytuacja "raczej poprawi się". 8% ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Krytycyzm dominuje również w ocenie sytuacji na lokalnym rynku pracy. 38% badanych twierdzi, że nie można znaleźć żadnej pracy w miejscu ich zamieszkania lub okolicy, a ponad dwie piąte (43%) uważa, że trudno znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Tylko co szósty badany (17%) uważa, że można znaleźć pracę w miejscu zamieszkania, ale "trudno jest o pracę odpowiednią".

Jak wynika z badania CBOS, oceny sytuacji na lokalnym rynku pracy zależą od miejsca zamieszkania respondenta, w tym wielkości miejscowości, jego wykształcenia i sytuacji materialnej. Sytuację w Polsce najlepiej oceniają osoby z dużych miast (powyżej 500 tys. ludności), dobrze wykształcone i żyjące w lepszych warunkach materialnych. Najgorzej natomiast sytuację tą oceniają mieszkańcy wsi.

Wyniki sondażu wskazują na to, że także osoby aktywne zawodowo boją się utraty pracy. Obawia się tego 48% respondentów. 28% nie ma podobnych obaw, a 19% uważa, że utrata przez nich pracy jest "mało prawdopodobna". 5% nie ma na ten temat zdania.

Sytuacja na rynku pracy w sierpniu jest oceniana bardzo podobnie jak w poprzednim miesiącu. W lipcu również 96% respondentów oceniło ją jako złą lub bardzo złą. Nie zmieniła się także liczba osób uważających, że sytuacja "zdecydowanie poprawi się" w ciągu najbliższego roku. Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu nie padała ani jedna taka odpowiedź. W obydwu miesiącach tyle samo osób (11%) odpowiedziało, że sytuacja "raczej się poprawi" w tym czasie.

Badanie zostało przeprowadzone 1-4 sierpnia na 880-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)