Trwa ładowanie...
d49l3cq

CBOS: 47% za dorabianiem przez emerytów

Niemal połowa Polaków (47%) uważa, że emeryci, którzy chcą pracować dodatkowo, powinni mieć do tego prawo, ponieważ ograniczenie ich zatrudnienia i tak nie zmniejszy bezrobocia - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Share
d49l3cq

Jednak niewiele mniej osób (43%) jest przeciwnego zdania. Uważają oni, że osoby pobierające emeryturę nie powinny dodatkowo pracować, ponieważ w ten sposób odbierają miejsca pracy młodym i zwiększają liczbę bezrobotnych.

Resort pracy w ramach walki z bezrobociem przygotował projekt nowelizacji ustawy o możliwościach zarobkowania emerytów i rencistów. Projekt ten przewiduje dwa rodzaje ograniczeń w ich zatrudnianiu: przez podwyższenie składki na Fundusz Pracy dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby pobierające świadczenia emerytalne lub rentowe, oraz przez wprowadzenie zakazu pracy u ostatniego pracodawcy przez dwa lata od momentu przejścia na rentę lub emeryturę.

Propozycja, aby pracodawca zatrudniający emeryta płacił wyższą składkę na Fundusz Pracy ma więcej zwolenników (50%) niż przeciwników (36%). Jednocześnie 39% respondentów uważa, że rozwiązanie to, zniechęcające pracodawców do zatrudniania emerytów, nie zwiększy liczby miejsc pracy, a 42% pytanych sądzi, że może się to przyczynić do zmniejszenia bezrobocia. Co piąty ankietowany (19%) nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

O tym, że słuszne jest, aby przez dwa lata od przejścia na emeryturę nie można było kontynuować pracy u ostatniego pracodawcy, przekonanych jest prawie połowa badanych (47%). Takiego rozwiązania nie aprobuje 42% respondentów.

d49l3cq

Jednocześnie prawie co drugi pytany (47%) sądzi, że ten przepis przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc pracy dla bezrobotnych. Według 38%, nie zmniejszy to bezrobocia.

Im respondenci są lepiej wykształceni, tym częściej stwierdzają, że ograniczenie zatrudniania emerytów nie zmniejszy bezrobocia i tym rzadziej akceptują tezę przeciwną. Sprzeciw wobec ograniczania zatrudniania emerytów wyrażają przede wszystkim przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji - 78% z nich uważa, że wprowadzenie tego rozwiązania w życie nie zwiększy liczby miejsc pracy ani nie zmniejszy bezrobocia. (an)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d49l3cq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49l3cq
d49l3cq
Więcej tematów