CBOS: 45% przeciwników rządu Millera
45% badanych deklarowało we wrześniu negatywne nastawienie do rządu Leszka Millera (o 1% więcej niż w ubiegłym miesiącu); liczba zwolenników gabinetu wyniosła 18% (o 1% więcej niż w sierpniu) - wynika z sondażu CBOS. Obojętność wobec rządu wskazywało 33% badanych, a 4% nie miało zdania.
Poparcie dla rządu Millera deklarują przede wszystkim zwolennicy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (67%). Z kolei najbardziej negatywnie nastawieni do rządu są potencjalni wyborcy Ligi Polskich Rodzin (69%), Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - po 68%, a także Samoobrony (49%).
We wrześniu tylko 14% ankietowanych pozytywnie oceniało działalność rządu od początku jego funkcjonowania, co oznacza dwuprocentowy spadek w stosunku do wyników z poprzedniego miesiąca. Zdecydowana większość respondentów (73%) ocenia pracę rządu negatywnie (3% więcej niż przed miesiącem). 13% nie ma zdania w tej sprawie.
Pozytywne opinie na temat dokonań rządu Millera przeważają jedynie wśród elektoratu SLD (47% respondentów), jednak 45% z potencjalnych wyborców Sojuszu ma na ten temat przeciwne zdanie.
Najbardziej krytyczną opinię na temat pracy rządu mają elektoraty PiS (92%), PO i LPR - po 91% oraz Samoobrony - 88%.
Na pytanie, czy polityka obecnego rządu stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce, twierdząco odpowiedziało 16% ankietowanych; 70% badanych jest przeciwnego zdania.
We wrześniu wyraźnie wzrosła dezaprobata dla samego premiera. 66% badanych jest niezadowolona z faktu, że Leszek Miller stoi na czele rządu. Jest to 4% więcej niż w poprzednim miesiącu. Akceptuje Millera 16% badanych (3% mniej niż w sierpniu).
Najbardziej krytyczni wobec Millera są zwolennicy Ligi Polskich Rodzin (89%), PO i Samoobrony - po 86% oraz PiS - 84%. Tylko w elektoracie SLD liczba sympatyków premiera przewyższa liczbę jego przeciwników - odpowiednio 56 i 38%.
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-8 września 2003 roku na liczącej 1105 osób reprezentatywnej próbie losowo-adresowej dorosłych mieszkańców Polski.