PolitykaCBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników

CBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników

• Liczba zwolenników rządu PiS wzrosła o 1 pkt proc.

• Rośnie jednak również odsetek tych, którzy sądzą, że polityka obecnego rządu poprawi sytuację gospodarczą

• O 3 pkt. proc. - do 48 proc. - wzrósł odsetek tych, którzy pozytywnie oceniają rezultaty prac rządu

• Zadowolonych z tego, że Beata Szydło stoi na czele rządu, jest 44 proc. ankietowanych przez CBOS

• Przeciwnego zdania jest 42 proc. badanych

CBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Według najnowszych badań CBOS polityka gospodarcza rządu PiS ma więcej przeciwników niż zwolenników. Aż 48 proc. badanych uważa, że to co w tej sferze robi gabinet Beaty Szydło nie wpłynie na poprawę sytuacji gospodarczej naszego kraju. Badania przeprowadzono zanim GUS przedstawił dane dotyczące wzrost PKB i zanim swoja "Konstytucję dla biznesu" zaprezentował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Odsetek zadowolonych z polityki gospodarczej rządu nie zmienił się od poprzedniego badania - wynosi 42 proc. Przekonanie, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, najczęściej podzielają badani identyfikujący się z prawicą (71 proc.), biorący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (67 proc.), ankietowani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (51 proc.), respondenci z gospodarstw domowych o dochodach per capita do 650 zł (50 proc.), mieszkańcy wsi (50 proc.). W grupach społeczno-zawodowych zadowolenie z polityki gospodarczej rządu deklarują przede wszystkim bezrobotni (53 proc.), robotnicy wykwalifikowani (52 proc.) oraz rolnicy (51 proc.).

O 1 pkt. procentowy wzrósł odsetek ankietowanych źle oceniających politykę rządu w tej sferze. Pogląd taki częściej niż pozostali wyrażają badani identyfikujący się z lewicą (74 proc.), nieuczestniczący w praktykach religijnych (74 proc.), mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności (od 63 do 64 proc. w zależności od wielkości miejscowości), respondenci z gospodarstw o najwyższych dochodach per capita (63 proc.) oraz absolwenci wyższych uczelni (60 proc.). W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (63 proc.), pracujący na własny rachunek (60 proc.) oraz pracownicy usług (60 proc).

37 proc. ankietowanych przez CBOS określa się jako zwolennicy rządu. W porównaniu z październikiem zwolenników rządu przybyło o 1 pkt proc.; dane dotyczące przeciwników rządu pozostały bez zmian - 32 proc. badanych przyznaje, że są przeciwnikami rządu. Obojętnych jest 28 proc. (o jeden pkt proc. mniej niż w październiku).

Nieco lepiej niż przed miesiącem oceniane są rezultaty prac rządu; pozytywnie ocenia je 48 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.), a 39 proc. - negatywnie (spadek o 1 pkt proc.)

Minimalnie przybyło osób zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło - obecnie jest to 44 proc., czyli o 2 pkt proc. więcej niż w październiku. Odsetek niezadowolonych wzrósł o 1 pkt proc. i wynosi 42 proc. Zmniejszyła się o 3 pkt proc. grupa badanych niepotrafiących zająć stanowiska w tej kwestii; wynosi obecnie 14 proc.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-13 listopada na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Oprac.: Violetta Baran

Źródło artykułu:PAP
Beata Szydłocbossondaż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (348)