CBOS: 12% dobrze ocenia prace rządu; 71% - źle
W kwietniu 12% respondentów pozytywnie
oceniło działalność gabinetu Leszka Millera od początku jego
urzędowania. Źle prace rządu oceniło 71% ankietowanych, a 16% badanych nie wyraziło zdania w tej sprawie - wynika z
sondażu CBOS.
Liczba osób wystawiających rządowi pozytywną ocenę spadła w porównaniu do marca dokładnie o połowę - z 24% w poprzednim sondażu. Natomiast o 10 punktów proc. wzrósł w porównaniu do marca odsetek osób źle oceniających prace rządu. O 1 punkt proc. więcej osób niż poprzednio nie wyraziło swojej opinii.
CBOS zauważa, że "równie niekorzystnych recenzji nie miał dotąd żaden z poprzednich gabinetów". Według Centrum "tempo pogarszania się notowań rządu Leszka Millera jest wyjątkowe - od stycznia tego roku o 20 punktów zmalał odsetek opinii pozytywnych (z poziomu 32% w styczniu), jednocześnie zaś aż o 24 punkty wzrosła liczba negatywnych (z poziomu 47% w styczniu)".
Do zwolenników rządu Millera zaliczyło się w kwietniu 16% ankietowanych, za jego przeciwników uważa się 43% respondentów, a 35% wyraziło obojętność wobec rządu. W porównaniu do marca liczba zwolenników rządu spadła o 8 punktów proc. - z 24% w poprzednim sondażu. Natomiast grupa jego przeciwników zwiększyła się o 10 punktów proc. - z 33 w marcu.
Odsetek osób wyrażających obojętność wobec rządu spadł w stosunku do marca o 4 punkty proc. - z 39%. W kwietniu swojego stosunku do rządu nie wyraziło 6% badanych (poprzednio 4%). W kwietniu 16% ankietowanych wyraziło zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Leszek Miller. Jest to spadek o 15 punktów proc. (z 31%) w porównaniu od marca.
Do 65% zwiększyła się w kwietniu grupa osób niezadowolonych z tego, że rządem kieruje Leszek Miller (wzrost o 15 punktów proc. w porównaniu do marca). Tyle samo osób co w marcu - 19% - nie wyraziło swojej opinii.
Zdaniem 14% badanych (spadek o 11 punktów proc.) polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. 72% respondentów (wzrost o 10 punktów proc.) wyraziło przeciwną opinię. 14% ankietowanych (1 punkt proc. więcej niż w marcu) nie miało zdania w tej sprawie.
CBOS zauważa, że obserwowany od kilku miesięcy spadek poparcia dla gabinetu Leszka Millera w kwietniu okazał się wyjątkowo duży. "Tak wyraźny wzrost dezaprobaty rządu przy braku jakichś spektakularnych potknięć może świadczyć o tym, że pogorszenie notowań nie wynika wyłącznie z oceny stanu gospodarki i kiepskich efektów pracy rządu, ale w części ma także podłoże polityczne" - uważa Centrum.
Według CBOS "można sądzić, że wszystkie wydarzenia polityczne ostatnich miesięcy - zarówno rozpad koalicji SLD-UP-PSL, niewyjaśniona rola premiera w tzw. sprawie Rywina, krytykowane w mediach i często niezrozumiałe dla społeczeństwa decyzje personalne premiera, jak też prowadzone publicznie polemiki między prezydentem a szefem rządu - obciążyły w opinii Polaków konto premiera Leszka Millera i jego gabinetu".
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 4-7 kwietnia 2003 r. na liczącej 1229 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski. (jask)
[
]( http://referendum.wp.pl/ ) Jakie pytanie w referendum? Wirtualna Polska zaprasza do głosowania. Ty decydujesz, jakie pytanie padnie w Referendum Europejskim! Sprawdź, jak głosują inni.