CBA zawiadamia prokuraturę ws. KGP
CBA zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez byłego i obecnych funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji. Sprawa dotyczy możliwych nieprawidłowości w związku z rozstrzygnięciem przetargu na zakup usługi Help Desk.
01.08.2012 | aktual.: 01.08.2012 12:13
Jak poinformował rzecznik biura Jacek Dobrzyński, zawiadomienie zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. - Obejmuje ono byłego i obecnych funkcjonariuszy Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji - dodał.
Rzecznik warszawskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Jaskólski powiedział, że materiały trafiły do prokuratury we wtorek po południu. - Po ich analizie zapadła decyzja, że zostaną przekazane warszawskiej prokuraturze okręgowej - dodał.
CBA prowadzi kontrolę w tej sprawie od 14 maja 2012 r. Postępowanie dotyczy wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji udzielania zamówień publicznych w latach 2009-2011. W pierwszej kolejności badano zamówienia związane z Help Desk. Jak podano na stronie internetowej www.cba.gov.pl agenci poddają w wątpliwość zasadność i celowość zakupu tej usługi.
Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy agenci mają wątpliwości czy Help Desk, biorąc pod uwagę jego wysoką cenę, był policji potrzebny. Tym bardziej, że sami funkcjonariusze zgłaszali, że usługa nie działa tak, jak powinna.
Pytany o sprawę rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski podkreślił, że policja ściśle współpracuje z CBA. - Przekazujemy wszelkie potrzebne dokumenty. Zależy nam, by to postępowanie prowadzone było jak najlepiej, a sprawa została jak najszybciej wyjaśniona - dodał.
Sprawę Help Desku badała KGP. Nie chciała jednak ujawniać wyników wewnętrznej kontroli. Jeszcze w kwietniu zapewniała, że wszystkie materiały i jej wyniki przekaże CBA.
Kontrola ma charakter doraźny; była kolejną rozpoczętą i prowadzoną po tzw. aferze korupcyjnej w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA (21 listopada ub.roku resort formalnie został podzielony na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji)
.
W październiku ub.roku zatrzymano siedem osób; sześć z nich usłyszało zarzuty. Aresztowano wówczas b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu. To oni usłyszeli najpoważniejsze zarzuty - M. i J. dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł, a żona b. dyrektora - prania brudnych pieniędzy, czyli ukrywania łapówki - grozi za to do 10 lat więzienia.
Zarzuty w tej sprawie usłyszeli też zastępca M. - Piotr K., pracownica wydziału promocji projektów informatycznych w dawnym MSWiA oraz członek rodziny M. Jak poinformował PAP Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej, na przełomie grudnia i stycznia prokuratura rozszerzyła zarzuty postawione dotąd w tej sprawie; dotyczą one już kilkumilionowych łapówek.
Sprawa Help Desku to nie jedyna, która ma związek z KGP. W maju br. CBA zatrzymało trzech mężczyzn, w tym naczelnika Wydziału Projektowania Systemów Informatycznych w Biurze Łączności i Informatyki KGP oraz członka zarządu jednej z firm informatycznych. Sprawa dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA oraz Komendzie Głównej.