Trwa ładowanie...
dovzxf1
dovzxf1

CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich

• Sprawdzane są oświadczenia majątkowe marszałków województw
• W środę po południu agenci CBA weszli z kolei do siedziby PZU
• Agenci weszli też do siedziby Straży Miejskiej w Warszawie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dovzxf1

CBA rozpoczęło kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich - poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw.

Kaczorek wyjaśnił, że "kontrola dotyczy przede wszystkim tych projektów, w których urząd marszałkowski sam przyznawał sobie środki, sam je realizował i później sam rozliczał".

dovzxf1

Jak sprecyzował, kontrolą objęte są "określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013". - Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro - poinformował Kaczorek.

Zaznaczył, że działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od etapu samego podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

- Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych - dodał.

CBA weszło do siedziby PZU

dovzxf1

W środę po południu agenci CBA weszli do siedziby PZU przy ul. Jana Pawła II, w celu zabezpieczenia dokumentacji dot. jednego z dużych projektów informatycznych - poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Według "Gazety Polskiej", która napisała o sprawie, przetarg mógł kosztować Grupę PZU 200 mln zł. Chodzi o umowę na oprogramowanie zawartą w październiku 2004 roku przez PZU Życie.

- Na tę chwilę możemy potwierdzić, że służby państwowe zabezpieczyły dokumentację w spółce. PZU deklaruje pełną współpracę z właściwymi instytucjami celem pomocy w wyjaśnieniu sprawy - poinformowało biuro prasowe PZU.

- To pierwsze godziny tego postępowania, nie możemy ujawniać żadnych szczegółów - powiedział Kaczorek.

dovzxf1

Według mediów postępowanie to pokłosie niedawnego audytu przeprowadzonego przez resort skarbu.

Warszawska straż miejska pod lupą CBA

Agenci CBA zabezpieczyli dokumentację ws. niektórych przetargów i zamówień publicznych w Straży Miejskiej w Warszawie - poinformował Piotr Kaczorek z CBA. Prokuratura ujawniła, że czynności w tej sprawie odbywają się też poza stolicą.

dovzxf1

- W ramach śledztwa prowadzonego przez delegaturę CBA w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzimy działania dotyczące nieprawidłowości przy tych przetargach - wyjaśnił Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. Po południu poinformował, że agenci CBA zakończyli czynności.

Funkcjonariusze CBA zabezpieczali dokumenty, dane teleinformatyczne, korespondencję internetową związaną z realizacją wybranych przetargów. - Po tych czynnościach dokumenty i dane zostaną poddane analizie - mówił. Zaznaczył, że śledztwo jest wielowątkowe i wcześniej w jego toku CBA zabezpieczało dokumenty w wydziale transportowym biura organizacji Miasta Stołecznego Warszawy. Nie sprecyzował jakiego okresu dotyczą kontrolowane przetargi.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański powiedział w ciągu dnia, że czynności CBA są wykonywane w postępowaniu dotyczącym "organizacji i prowadzenia postępowań o udzieleniu zamówień publicznych, nie tylko w Straży Miejskiej". Nie chciał jednak ze względu na dobro śledztwa ujawniać szczegółów. Dodał, że czynności prowadzone są też "poza Warszawą", nie ujawnił jednak jakich instytucji dotyczą.

Pytana w południe o sprawę Monika Niżniak z referatu prasowego Straży Miejskiej potwierdziła, że agenci CBA prowadzą czynności w siedzibie SM. "Zapewniamy im ze swojej strony współpracę we wszelkim możliwym zakresie" - powiedziała.

dovzxf1

Podziel się opinią

Share
dovzxf1
dovzxf1
Więcej tematów