CBA: prokuratura dobrze ocenia działania Biura
Prokuratura generalnie dobrze i pozytywnie
ocenia działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, "nie mamy
wytyków prokuratorskich - powiedział podczas
posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności
zastępca szefa CBA, Ernest Bejda.
Senacka komisja wysłuchała informacji o działalności CBA w 2007 roku. O ocenę i ewentualne zastrzeżenia prokuratury odnośnie działań CBA zapytał Bejdę senator Jan Rulewski (PO).
Według wiceszefa CBA, spośród ponad stu śledztw prowadzonych przez Biuro, w ubiegłym roku prokuratura sformułowała tylko jeden wytyk, o charakterze formalnym. Generalnie ocena jest dobra jeśli chodzi o zaangażowanie, poziom merytoryczny i stan realizacji prowadzonych spraw - dodał.
Członkowie komisji pytali również m.in. o zakres stosowania przez Biuro kontrolowanego wręczania łapówek. Sprawa prowokowania do przestępstw budzi kontrowersje, padło felietonowe określenie, że CBA tworzy przestępców - mówił Rulewski.
Zdaniem Bejdy, kontrolowane wręczenie łapówki można zastosować tylko w przypadku posiadania przez Biuro wiarygodnej informacji o przestępstwie. Zawsze weryfikujemy kwestię wiarygodności informacji o możliwości popełnienia przestępstwa, nie ma mowy o prowokacji ani podżeganiu do popełnienia przestępstwa - zapewniał.
Drugi z wiceszefów CBA Maciej Wąsik dodał, że np. w przypadku byłej posłanki PO Beaty Sawickiej nie było wątpliwości, że informacja o popełnieniu przestępstwa była wiarygodna. Sawicka została zatrzymana przez CBA w październiku ub. roku w momencie przyjmowania łapówki w zamian za pomoc w "ustawieniu" przetargu na zakup działki na Helu. Ponownie zatrzymano ją, już po wygaśnięciu jej immunitetu, na początku listopada. Nie trafiła do aresztu, gdyż jej obrońca wpłacił 300 tys. zł kaucji.
Według przedstawionej senatorom informacji w 2007 roku CBA prowadziło łącznie 284 postępowania przygotowawcze i sprawy operacyjne, w prowadzonych śledztwach 169 osobom postawiono 387 zarzutów, a wobec 59 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono około 13 mln zł.
Na koniec 2007 roku w Biurze zatrudnionych było 568 funkcjonariuszy i 39 innych pracowników.
Informacja o wynikach działalności CBA zostanie przedstawiona przez szefa CBA Mariusza Kamińskiego na najbliższym, rozpoczynającym się w środę, posiedzeniu Senatu.