ŚwiatCatherine Ashton spotka się z irańskim negocjatorem ds. nuklearnych

Catherine Ashton spotka się z irańskim negocjatorem ds. nuklearnych

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton spotka się we wtorek irańskim negocjatorem ds. nuklearnych Saidem Dżalilim; nie będzie to jednak formalna runda negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego - powiedziała rzeczniczka Ashton.

Catherine Ashton spotka się z irańskim negocjatorem ds. nuklearnych
Źródło zdjęć: © AFP | Ali al-Saadi

Spotkanie odbędzie się w Stambule.

Będzie to "okazja, by po raz kolejny przedstawić Iranowi potrzebę pilnego i znaczącego kroku w celu budowy zaufania", a także "większej elastyczności" w sprawie propozycji, którą światowe potęgi przedstawiły Iranowi wiosną - powiedziała rzeczniczka Maja Kocijanczicz.

Ostatnia runda negocjacji między Iranem a grupą "5+1" (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), która odbyła się w czerwcu w Moskwie, zakończyła się fiaskiem. USA i UE zastosowały później sankcje gospodarcze wobec Iranu, przewidujące m.in. wstrzymanie importu irańskiej ropy i blokadę irańskich banków oraz aktywów Teheranu za granicą.

W lipcu przeprowadzono jedynie dwa spotkania techniczne dyplomatów UE i Iranu. Ashton na początku sierpnia rozmawiała z Dżalilim telefonicznie, ustalając, że obie strony dadzą sobie "czas na refleksję". Informowano wtedy, że Dżalili zgodził się na nową rundę rozmów pod koniec sierpnia, ale potem termin ten przesuwano kilkakrotnie.

Grupa "5+1" żąda od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do 20 proc.; domaga się też wymiany zgromadzonych już zapasów wzbogaconego do 20 proc. uranu na paliwo nuklearne, które jest Iranowi potrzebne w celach pokojowych. Szóstka żąda także zamknięcia podziemnej fabryki w Fordo w środkowym Iranie, gdzie wykryto ślady uranu wzbogaconego do 27 proc.

Zachód podejrzewa, że reżim w Teheranie potajemnie zmierza do budowy bomby atomowej. Iran odrzuca te oskarżenia i podkreśla, że jego program jądrowy ma charakter cywilny. Do tej pory przyjęto sześć rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym cztery opatrzone sankcjami, w których Iranowi postawiono warunek całkowitego zaprzestania wzbogacania uranu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)