PolskaCarska Rosja i laudacja prof. Miodka na próbnej maturze

Carska Rosja i laudacja prof. Miodka na próbnej maturze

W szkołach w całej Polsce odbywa się próbny egzamin maturalny z języka polskiego.
Przeprowadzają go szkoły, a nie, jak w przypadku prawdziwej
matury, komisje egzaminacyjne. Arkusz testowy wygląda jednak tak
samo jak ten, który uczniowie dostaną w maju.

Carska Rosja i laudacja prof. Miodka na próbnej maturze

15.12.2005 | aktual.: 11.05.2006 18:21

Egzamin na poziomie podstawowym zawiera tekst nieliteracki i kilkanaście pytań sprawdzających, czy uczniowie rozumieją przeczytany tekst. Druga część to tworzenie tekstu własnego w związku z tekstem literackim, zamieszczonym w arkuszu. Uczniowie mają do wyboru dwa różne tematy - powiedziała Małgorzata Burzyńska-Kupisz z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na czwartkowym egzaminie podstawowym maturzyści w całej Polsce muszą przeczytać i zrozumieć tekst laudacji, wygłoszonej przez prof. Jana Miodka na uroczystości przyznania w 2001 r. doktoratu honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego Ryszardowi Kapuścińskiemu. W trakcie egzaminu trzeba też napisać wypracowanie na temat: "Carska Rosja i jej stolica na podstawie załączonych fragmentów 'Pana Tadeusza' i 'Dziadów'".

Maturę z polskiego na poziomie podstawowym będą zdawali obowiązkowo wszyscy maturzyści. Chętni mogą ponadto przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie zadań z poziomu podstawowego mają 170 minut, a rozszerzonego - 130. Aby zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym, trzeba najpierw rozwiązać test podstawowy. Godzinę rozpoczęcia próbnego egzaminu z polskiego szkoły ustalały same, nie mógł on jednak rozpocząć się wcześniej niż w czwartek o 8.00.

W sześciu z ośmiu działających w całej Polsce Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych arkusze egzaminacyjne dla szkół wydrukowano, a komisje w Poznaniu i w Łodzi przekazały materiały w wersji elektronicznej, pozostawiając szkołom wydrukowanie poszczególnych testów.

Jak poinformowano w sekretariacie OKE w Poznaniu, merytoryczna zawartość egzaminu została przekazana dyrektorom na płytach CD. Jedynie w szczególnych przypadkach, kiedy szkoły nie mogły same powielić arkuszy, przygotowała je komisja. Poznańska OKE działa na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Podobnie postąpiła OKE w Łodzi, która odpowiada za egzaminy w województwach łódzkim i świętokrzyskim. Daliśmy szkołom, tak jak postanowiliśmy wcześniej, płyty CD, na których zawarliśmy cały egzamin. Szkoły własnym sumptem wydrukowały arkusze. Nie mamy żadnych komunikatów, żeby gdziekolwiek dyrektorzy nie poradzili sobie. Mieliśmy w odwodzie technikum poligraficzne, które w razie kłopotów mogłoby wesprzeć szkoły mające kłopoty, ale w ogóle takie problemy nie wystąpiły - powiedziała wicedyrektor OKE w Łodzi Janina Skibicka.

W piątek uczniowie będą mogli zdawać próbny egzamin z języka obcego. Do wyboru są: angielski, niemiecki, rosyjski i francuski. W poniedziałek szkoły mogą przeprowadzić próbną maturę z wybranych przez uczniów przedmiotów. Mogą to być: matematyka, geografia, biologia, chemia, fizyka i astronomia, historia oraz wiedza o społeczeństwie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)