PolskaCarlos Fuentes przyjechał do Polski

Carlos Fuentes przyjechał do Polski

Carlos Fuentes (AFP)Carlos Fuentes, jeden z najbardziej cenionych meksykańskich pisarzy, przyjechał do Krakowa. Wymieniany od kilku lat wśród kandydatów do literackiego Nobla pisarz odwiedzi też Warszawę.

Fuentes miał być gościem zeszłorocznych Międzynarodowych Targów Książki. Nie przyjechał jednak ze względu na stan zdrowia. W tym roku meksykańskiego prozaika zaprosił Klub Świata Książki, który opublikował nową powieść tego pisarza pt. "Instynkt pięknej Inez".

We wtorek 74-letni pisarz na Uniwersytecie Jagiellońskim weźmie udział w panelu dyskusyjnym na wydziale iberystyki. Kulminacyjnym punktem wizyty w Krakowie będzie wręczenie pisarzowi złotego medalu Kraków 2000, przyznawanego najwybitniejszym przedstawicielom świata kultury. Potem Fuentes będzie rozdawał autografy w trzech krakowskich księgarniach.

W środę, 15 maja, Carlos Fuentes przyjedzie do stolicy. Spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej w hotelu Marriot. Po południu, w księgarni Klubu Świat Książki przy ulicy Dobrej, odbędzie się pierwsze spotkanie z warszawskimi czytelnikami.

W czwartek w Galerii Wewnętrznej ASP (wydział rzeźby) odbędzie się wernisaż prac plastycznych zmarłego w wieku 26 lat syna pisarza, Carlosa Fuentesa Lemusa. Wystawa jego twórczości (rysunki, fotografie, malarstwo) towarzyszy wszystkim zagranicznym wizytom ojca. W niedzielę Fuentes odwiedzi Międzynarodowe Targi Książki, a o 13.00 spotka się po raz kolejny z czytelnikami w EMPiKu przy Nowym Świecie.

Fuentes, wymieniany od kilku lat jako kandydat do literackiego Nobla, jest autorem licznych powieści, sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych. Ten meksykański pisarz, krytyk i dyplomata pisze po hiszpańsku. W jego prozie eksperyment literacki łączy się z głęboką analizą psychiki bohaterów żyjących na pograniczu teraźniejszości i dawnej indiańskiej przeszłości.

Podstawową osią, wokół której organizuje się świat przedstawiany przez Fuentesa, jest temat rewolucji meksykańskiej i jej klęski oraz problem narodowej tożsamości. Powieść "Stary Gringo" została przeniesiona na ekran przez Luisa Puenza, w rolach głównych wystąpili Gregory Peck i Jane Fonda. Po polsku ukazały się też "Pieśń ślepców", "Kraina najczystszego powietrza", "Terra nostra" i "Lata z Laurą Diaz". (an)

klaudia carlosfuentesmiędzynarodowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)