Całe chrześcijaństwo w Porto Alegre
We wtorek w brazylijskiej metropolii Porto Alegre zainaugurowano 9. Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK). 4000 delegatów z 347 Kościołów chrześcijańskich z ponad 120 krajów będzie dyskutować o ekumenizmie, solidarności z biednymi krajami świata oraz o walce z przemocą w aspekcie globalnym i rodzinnym.
Ważnym elementem obrad będzie również dialog międzyreligijny, szczególnie z islamem po ostatnich wydarzeniach na Bliskim Wschodzie oraz Europie. Na spotkanie ŚRK przybyło wielu znamienitych gości, w tym prezydent Brazylii Luiz Inacio "Lula" da Silva, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartolomeusz I, przedstawiciel papieża Benedykta XVI.
Przed rozpoczęciem obrad delegaci otrzymali materiały robocze, które mają pomóc w dyskusji plenarnej oraz tych odbywanych w grupach. Z napięciem oczekuje się rozmów dotyczących ekspansji chrześcijaństwa ewangelikalnego oraz konfliktów prawosławno-protestanckich w wielu częściach świata, a także w samej ŚRK, która reprezentuje ponad 600 milionów chrześcijan. Do ŚRK nie należy Kościół rzymskokatolicki, który ma status obserwatora.
W obradach ŚRK uczestniczy także trzech duchownych z Polski: bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, abp Jeremiasz, władyka Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz bp M. Włodzimierz Jaworski, zwierzchnik Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Ostatnie Zgromadzenie Ogólne ŚRK odbyło się w Harare, stolicy Zimbabwe w 1998 roku. Po raz pierwszy ŚRK gości w Ameryce Łacińskiej. Przed oficjalnym rozpoczęciem odbył sie kongres młodzieży ŚRK, która aktywnie uczestniczy w pracach Zgromadzenia.
Przeciwko nacjonalizmom
Wywyższający się nacjonalizm oraz marnotrawny konsumpcjonizm wciąż znajduje wielu zwolenników. Potrzeba nam nawrócenia, przemiany w nastawieniu do życia i naszych zapatrywań – napomniał uczestników Zgromadzenia honorowy zwierzchnik światowego prawosławia Bartolomeusz I. Zagadnienia, dotyczące życia społecznego i kulturalnego, są głównym tematem obrad centralnego gremium ŚRK. Kościoły członkowskie funkcjonujące w regionach od dawna domagają sie większej, ekumenicznej solidarności w walce z pandemią AIDS oraz w przeciwdziałaniu konfliktom zbrojnym.
Papieskie pozdrowienie
Do Porto Alegre przybył również kardynał Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Hierarcha przekazał delegatom słowa pozdrowienia od papieża Benedykta XVI. Oczekujemy, aby ta podróż nadziei i obietnicy trwała do dnia, kiedy chrześcijanie zjednoczą się w zwiastowaniu Ewangelii zbawienia dla wszystkich – napisał papież Benedykt. Przesłanie do uczetsników skierował również arcybiskup Canterbury dr Rowan Williams, honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej.