PolskaBytom walczy o czyste powietrze w mieście

Bytom walczy o czyste powietrze w mieście

Bytom przyłączył się do programu KAWKA, którego celem jest zmniejszanie zanieczyszczeń powietrza. Dzięki dofinansowaniu zostaną zlikwidowane piece węglowe, a kamienice zostaną podłączone do nitki ciepłowniczej. To już kolejny proekologiczny krok miasta.

Bytom walczy o czyste powietrze w mieście
Źródło zdjęć: © UM Bytom

Bytom od lat pracuje nad rozwiązaniem problemu niskiej emisji w mieście. Mieszkańcom miasta i wspólnotom mieszkaniowym udzielane są dotacje na proekologiczne ogrzewanie - do tej pory skorzystało z nich ok. 5 tys. mieszkań. Wsparcie gminy mogą otrzymać mieszkańcy, którzy wymienili stary piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego.

- Od 2004 roku Bytom dofinansowuje zmiany ogrzewania na ekologiczne. Na początku pieniądze pochodziły z powiatowego i gminnego funduszu, potem sposób udzielania dotacji nieco się zmienił - tłumaczy Wirtualnej Polsce Dariusz Sklorz z Referatu Przyrody Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Teraz przyłączyliśmy się także do programu KAWKA, co daje nowe możliwości. Więcej pieniędzy z Unii Europejskiej oznacza wymianę pieców węglowych na większą skalę - dodaje.

Program KAWKA realizowany jest przez Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężeń bądź też zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza.

O tym jaką pomoc finansową otrzyma Bytom, rozstrzygnie tzw. zakres rzeczowy projektu. Zakłada on zlikwidowanie ok. 450 nieekologicznych zasypowych pieców węglowych i podłączenie kamienic do nitki ciepłowniczej. Dzięki dofinansowaniu z KAWKI do miejskiego systemu ogrzewania podłączone mogą zostać kamienice w Śródmieściu: m.in. przy Rynku, Podgórnej i przy placu Grunwaldzkim czy w Rozbarku: przy ul. Głowackiego Tuwima i Schenka.

Kolejnym istotnym programem, z którym Bytom wiąże nadzieje w walce z niską emisją niosą działania Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Od nowego roku PEC startuje z realizacją "Program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie gminy Bytom". Celem jest ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery poprzez przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pierwszy etap programu obejmuje rejony w Śródmieściu, Bobrku i Stroszku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)