PolskaByły szef SLD w Kielcach w klubie radnych PO

Były szef SLD w Kielcach w klubie radnych PO

Były szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Kielcach, radny miejski Robert Siejka, dołączył do klubu radnych Platformy Obywatelskiej. O sprawie poinformowała podczas konferencji prasowej szefowa świętokrzyskiej PO, poseł Marzena Okła-Drewnowicz.

17.06.2011 | aktual.: 17.06.2011 15:36

Siejka w ubiegłorocznych wyborach samorządowych startował w wyborach do kieleckiej rady miasta z listy SLD, był szefem miejskich struktur partii. 20 grudnia zrzekł się funkcji i wystąpił z Sojuszu w "proteście przeciw marginalizowaniu jego osoby" w ugrupowaniu. Od tego momentu w radzie pracował jako radny niezrzeszony.

Jak tłumaczyła Okła-Drewnowicz, lokalne władze PO od kilku miesięcy zastanawiały się nad zaproszeniem Siejki do współpracy w radzie miasta. Decyzję przyspieszyła poniedziałkowa rezygnacja, z członkostwa w PO i w klubie tego ugrupowania, radnego Jerzego Pyrka.

- Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca będzie owocna i merytoryczna, a tak wzmocniona drużyna PO będzie osiągała coraz lepsze wyniki wyborcze. Ale przede wszystkim będzie konstruktywnie pracowała na rzecz rozwoju Kielc - powiedziała Okła-Drewnowicz.

Szefowa świętokrzyskiej PO dodała, że propozycję dołączenia do klubu PO złożono Siejce ze względu na jego bardzo dobrą opinię, doświadczenie samorządowe i merytoryczną pracę podczas posiedzeń komisji rady miasta i plenarnych sesji gremium.

Siejka mówił, że zdecydował przyłączyć się do klubu PO po głębokiej analizie. Do decyzji skłoniły go m.in. trudności, jakie wynikają z pracy radnego niezrzeszonego. "Miałem mniej informacji o zamysłach władz miasta, które często są konsultowane podczas posiedzeń klubów" - tłumaczył. Dodał też, że w wielu głosowaniach nad uchwałami wyrażał podobną opinię, jak radni PO.

Radny nie wykluczył, że w przyszłości zdecyduje się na wstąpienie w szeregi PO, ale na razie chce odpocząć od życia partyjnego.

Siejka przez 24 lata był związany z lewicą. To jego trzecia kadencja w kieleckiej radzie miasta. Pełnił funkcję radnego także w latach 1998-2002 i 2006-2010.

W grudniu swoje odejście z Sojuszu tłumaczył pomijaniem go przy rozmowach w sprawie koalicji w radzie miasta i podziału funkcji radnych. Według Siejki, przewodniczący świętokrzyskiego SLD, poseł Sławomir Kopyciński "doprowadził do braku akceptacji jego kandydatury w wyborach na urząd prezydenta Kielc" ze strony władz krajowych partii, mimo że wcześniej sam to kandydowanie zaproponował, a miejska i wojewódzkie struktury SLD jednogłośnie je zaakceptowały.

W poniedziałek z członkostwa w PO zrezygnował radny tego ugrupowania, Jerzy Pyrek. Jednym z powodów było przegłosowanie przez radę uchwały zezwalającej władzom Kielc na sprzedaż udziałów szpitala miejskiego. Pyrek zagłosował przeciw uchwale, trzech radnych PO poparło zapisy dokumentu, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Obecnie w 25-osobowej radzie miasta Kielce najwięcej radnych - siedmiu - ma klub Porozumienia Samorządowego "Wojciech Lubawski", po pięciu radnych mają SLD, PiS i PO. Trzech pozostałych radnych, niezrzeszonych w klubach, startowało w wyborach z list PSL (dwie osoby) i PO.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)