Były szef Krajowej Rady Komorniczej uniewinniony ws. bezpłatnej pomocy
Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił b. prezesa Krajowej Rady Komorniczej Jarosława Świeczkowskiego, który dostał karę upomnienia od komisji dyscyplinarnej przy KRK za udzielanie darmowych porad prawnych bez odpowiedniej zgody.
Przewodniczący składu sędziowskiego Marek Skwarcow przyznał, że ze strony komornika doszło do uchybienia, ale nie miało to rażącego charakteru.
- Po pierwsze: nie przyświecał obwinionemu cel finansowy. Po drugie: świadczył bezpłatną pomoc prawną na rzecz obywateli, a po trzecie z jego zachowaniem nie łączyły się żadne negatywne konsekwencje związane z wykonywaniem zawodu komornika - uzasadnił Skwarcow.
Orzeczenie gdańskiego sądu jest prawomocne.
Świeczkowski nie krył zadowolenia z decyzji sądu.
- Mogę stwierdzić, że żyjemy w normalnym państwie. Na dziś jestem bowiem jedynym komornikiem w Polsce wyłączonym spod prawa - wszyscy komornicy mogą uczestniczyć np. w Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw, pomagając ludziom. Trudno tu nawet mówić o poradach prawnych, bo wymaga ona dłuższej rozmowy i pochylenia się nad sprawą; w moim przypadku były to raczej pouczenia i informacje, żeby zainteresowany wiedział, dokąd się udać - powiedział dziennikarzom Świeczkowski.
Na ogłoszeniu wyroku nie było nikogo ze strony wnioskodawcy ukarania b. szefa KRK, tj. Rady Izby Komorniczej w Gdańsku.
Świeczkowski doradzał w kwestiach prawnych telefonicznie, po programie w jednej z prywatnych stacji telewizyjnych, w okresie od czerwca 2011 r. do kwietnia 2012 r. Jest on komornikiem przy Sądzie Rejonowym w Wejherowie z kancelarią w Rumii (Pomorskie). W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezesa Krajowej Rady Komorniczej.
Według Rady Izby Komorniczej w Gdańsku, Świeczkowski naruszył art. 21 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, mówiący o tym, iż przed podjęciem dodatkowego zajęcia komornik musi wystąpić o zgodę na to do prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Komornik z Rumii zrobił to już po fakcie, a prezes sądu wyraził sprzeciw.
W lutym 2013 r. komisja dyscyplinarna przy KRK orzekła wobec Świeczkowskiego karę upomnienia i obciążyła go zwrotem kosztów postępowania w wysokości czterech tysięcy złotych. B. szef KRK złożył odwołanie od tej decyzji.
Podczas rozprawy odwoławczej w ubiegłym tygodniu pełnomocnik Rady Izby Komorniczej w Gdańsku Tomasz Brzezicki argumentował, że komornik jest organem egzekucyjnym i nie powinien udzielać porad prawnych, tak jak adwokaci i radcowie prawni.