Były szef CBA walczy o świadectwo służby
Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński poinformował w czwartek, że złożył wniosek do sądu pracy o wydanie mu świadectwa służby w Biurze. Zaznaczył jednak, że nie jest to wniosek przeciwko CBA.
Mariusz Kamiński zapowiadał już wcześniej pozew do sądu w tej sprawie. Jak tłumaczył, zaskarżenie dotyczy działania CBA pod kierownictwem Pawła Wojtunika.
- Czekam na decyzję, na wyjaśnienie mojego formalnego statusu. Jest bardzo istotny spór interpretacyjny między mną a obecnym szefem CBA, ale symbolicznie nie jest to proces przeciwko CBA. Ja mam ogromny sentyment do CBA, jest to instytucja niezwykle mi bliska, nigdy nie będzie procesu CBA-Kamiński - mówił były szef Biura.
Premier Donald Tusk odwołał Kamińskiego z funkcji 13 października. Zarzucił mu m.in., że w kontekście tzw. afery hazardowej wykorzystał Biuro do celów politycznych oraz posługiwał się insynuacją i kłamstwem. Równocześnie nowy szef CBA zawiesił go - jako funkcjonariusza Biura - w pełnionych obowiązkach. Ta decyzja miała związek - jak informowało Biuro - z zarzutami, jakie Kamińskiemu postawiła rzeszowska prokuratura (dotyczące nadużycia władzy przy rozpracowywaniu tzw. afery gruntowej).
Spór o to, czy Kamiński jest funkcjonariuszem Biura, trwa od kilku tygodni. Kamiński twierdzi, że funkcjonariuszem nie jest od chwili, gdy został odwołany przez premiera z funkcji szefa CBA. - Zostałem powołany na swoją funkcję przez premiera rządu polskiego i odwołany - z naruszeniem prawa - przez premiera rządu polskiego. Zostałem powołany na cztery lata i w chwili, gdy premier odwołał mnie z mojej funkcji, nie jestem funkcjonariuszem CBA - mówił w ubiegłym miesiącu na konferencji prasowej.
Innego zdania jest jednak CBA. Według Biura Kamiński został odwołany z funkcji szefa, analogicznie jak jego zastępcy, ale nie zwolniony ze służby. Według ustawy o CBA, szef Biura nie musi być funkcjonariuszem. Kandydat na to stanowisko nie może być karany, nie może być współpracownikiem PRL-owskich służb, musi mieć ważny certyfikat bezpieczeństwa i wyższe wykształcenie. Może być cywilem, ale w takiej sytuacji odprowadzane są za niego składki na ZUS - czyli jego pensja jest niższa i nie ma prawa do wcześniejszej emerytury.