Trwa ładowanie...
d1spz9q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Były strażnik z Auschwitz zmarł dzień przed decyzją o ekstradycji

89-latek oskarżony o to, że jako strażnik w obozach Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldzie przyczynił się do śmierci kilkuset tysięcy ludzi, zmarł dzień przed uznaniem przez amerykański sąd, że powinien zostać wydany do Niemiec - poinformowano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były strażnik z Auschwitz zmarł dzień przed decyzją o ekstradycji
(WP.PL)
d1spz9q

Johann Breyer zmarł we wtorek w szpitalu w Filadelfii - powiedział jego prawnik Dennis Boyle. W środę z kolei sąd zatwierdził niemiecki wniosek o ekstradycję Breyera. Decyzja musiałaby jeszcze zostać oceniona przez amerykańskie władze.

Breyer, urodzony w byłej Czechosłowacji emerytowany ślusarz, w sobotę trafił do szpitala po miesięcznym pobycie w areszcie. Obrońca powiedział, że stan zdrowia jego klienta ostatnio się pogorszył, ale nie był w stanie podać przyczyny jego śmierci.

Sędzia Timothy Rice uznał, że Breyer jest człowiekiem poszukiwanym w Niemczech za nazistowskie zbrodnie i powinien stanąć przed niemieckim sądem.

d1spz9q

Breyer był oskarżony o to, że w wieku 17 lat wstąpił do Waffen SS i służył jako strażnik w niemieckich obozach koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldzie, gdzie w 1944 r. uczestniczył w zagładzie co najmniej 344 tysięcy Żydów przybyłych do obozów w 158 transportach z Węgier, Czechosłowacji i Rzeszy.

89-latek najpierw twierdził, że nic nie wiedział o masowym mordzie w Auschwitz, a potem utrzymywał, że w nim nie uczestniczył, jednak "niemieckie zarzuty zadają temu kłam" - napisał sędzia.

W 2012 r. Breyer powiedział w wywiadzie udzielonym agencji Associated Press, że w Auschwitz został przydzielony do pracy w części obozu, w której nie mordowano Żydów i innych więźniów. - Nikogo nie zabiłem, nikogo nie zgwałciłem. Nie zrobiłem nic złego - bronił się.

Breyer do USA wyemigrował w 1952 r. i przez lata wiódł spokojne, drobnomieszczańskie życie. Ma amerykańskie obywatelstwo, gdyż jego matka urodziła się w Stanach Zjednoczonych, a później przeprowadziła się do Europy, gdzie Breyer przyszedł na świat.

d1spz9q

Już w 1992 r. amerykańskie władze próbowały cofnąć obywatelstwo Breyera, po odkryciu jego wojennej przeszłości. Po wieloletniej batalii sądowej w 2003 r. wymiar sprawiedliwości uznał, że Breyer dołączył do SS jako osoba niepełnoletnia i dlatego nie może być za to o pociągnięty do odpowiedzialności.

Breyer został aresztowany w połowie czerwca w swoim domu w Filadelfii na podstawie niemieckiego nakazu aresztowania. Nakaz został wydany rok wcześniej przez władze miasta Weiden, w Bawarii. W dokumencie Breyerowi postawiono 158 zarzutów współudziału w zbrodni, jeden za każdy transport ofiar, które trafiły do obozu w Auschwitz.

Adwokaci domagali się zwolnienia 89-latka z aresztu za kaucją, tłumacząc, że ich klient cierpi na łagodną odmianę demencji, ma problemy z sercem i w ostatnich latach przeszedł kilka udarów. Powołując się na "powagę zbrodni", sędzia nie zgodził się jednak na zwolnienie Breyera za kaucją.

Według "New York Timesa" Breyer był najstarszym człowiekiem oskarżonym w USA o nazistowskie zbrodnie wojenne.

d1spz9q

Podziel się opinią

Share

d1spz9q

d1spz9q
Więcej tematów