Były senator SLD: Miller trwoni dorobek lewicy
Były senator i członek władz krajowych Sojuszu
Lewicy Demokratycznej Zbigniew Antoszewski zawiesił członkostwo w
partii. Jak twierdzi, to protest przeciwko działaniom Leszka
Millera i części kierownictwa SLD, którzy "tolerują naganne
zjawiska, nie dające się pogodzić z kodeksem moralnym
socjaldemokracji".
Te zjawiska, według Antoszewskiego, to m.in. szerząca się korupcja wśród niektórych członków Sojuszu, nietrafione decyzje szefa partii, np. o powołaniu na ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego, który "okazał się zabójczy dla SLD".
"Poczucie odpowiedzialności i troski o przyszłość lewicy w Polsce nie pozwala mi przyglądać się biernie, jak trwoniony jest jej dorobek" - powiedział Antoszewski. B. senator utworzył Stowarzyszenie Przeciw Korupcji i został jego przewodniczącym. Jak zapowiada, będzie się ono zajmować również korupcją wśród działaczy Sojuszu.
O b. senatorze głośno było w ubiegłym roku, kiedy to złożył do prokuratury wniosek o zbadanie okoliczności sprzedaży przez byłego szefa SLD w Łódzkiem posła Andrzeja Pęczaka prawa do mieszkania jednej z warszawskich spółek. Zdaniem Antoszewskiego, transakcja ta rodziła podejrzenie, że mogła być ukrytą formą przekazania łapówki.
Sprawą mieszkania Pęczka zajęła się Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w czerwcu ub. roku ze względu na niestwierdzenie przestępstwa umorzyła postępowanie. Z kolei Antoszewskim zajął się wojewódzki sąd partyjny i wykluczył go z szeregów partii za "postawę niegodną członka SLD".
Od tego wyroku Antoszewski odwołał się do sądu krajowego, który ostatecznie jesienią 2003 roku zamienił karę na czteroletni zakaz sprawowania funkcji w partii. Podczas ostatniej weryfikacji przeprowadzonej w szeregach SLD Antoszewski otrzymał jednogłośnie od swoich kolegów z koła pozytywną opinię.
"Ja nie odszedłem z partii, ale tylko zawiesiłem członkostwo. Wierzę, że wrócę jeszcze do SLD, ale tego, który zostanie oczyszczony z 'brudów' i będzie pod innym kierownictwem" - dodał.