Trwa ładowanie...
d6v62sw

Były przedstawiciel wywiadu: USA szpiegowały Pałac Elizejski

• Były przedstawiciel francuskiego wywiadu ujawnił, że Stany Zjednoczone szpiegowały siedzibę francuskiego prezydenta w 2012 roku
• Barbier powiedział, że wykryto też włamania do komputerów ówczesnej głowy państwa
• Dodał też, że Francois Hollande kazał mu polecieć do USA, żeby "obsztorcował" amerykański wywiad
• Według dokumentów ujawnionych przez Wikileaks, trzej ostatni francuscy prezydenci byli inwigilowani przez USA co najmniej od 2006 do 2012 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy (AFP, Fot: Lionel Bonaventure)
d6v62sw

- Stany Zjednoczone rzeczywiście szpiegowały w 2012 roku siedzibę francuskiej głowy państwa, Pałac Elizejski - powiedział cytowany przez dziennik "Le Monde" były przedstawiciel francuskiego wywiadu DGSE. Potwierdza to dotychczasowe przypuszczenia.

Gazeta powołuje się na wypowiedzi Bernarda Barbiera, dyrektora ds. techniki w DGSE w latach 2006-14, jakie padły podczas jego spotkania ze studentami jednej z uczelni w czerwcu.

Potwierdził on, że między dwiema turami wyborów prezydenckich w 2012 r. francuskie służby wykryły włamania do komputerów ówczesnego ubiegającego się o reelekcję prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego oraz jego współpracowników. Stwierdzono, że użyte złośliwe oprogramowanie było podobne do zastosowanego w 2010 roku w cyberataku na komputery Komisji Europejskiej. Wówczas uważano, że mogli za tym stać tylko Amerykanie albo Rosjanie.

d6v62sw

- W 2012 roku mieliśmy więcej środków i możliwości technicznych, by pracować nad metadanymi. Doszedłem do wniosku, że mogły to być tylko Stany Zjednoczone - powiedział Barbier.

Dodał, że kolejny prezydent Francois Hollande kazał mu polecieć do USA, żeby "obsztorcował" amerykański wywiad. - Nastąpiło to 12 kwietnia 2013 roku i był to naprawdę wielki moment mojej kariery zawodowej - wspominał.

- Byliśmy pewni, że to oni. Na koniec spotkania ówczesny szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Keith Alexander nie był zadowolony - powiedział.

Według dokumentów ujawnionych przez demaskatorski portal Wikileaks, trzej ostatni francuscy prezydenci (poza Sarkozym i Hollande'em także Jacques Chirac), a także ministrowie i parlamentarzyści, byli inwigilowani przez USA co najmniej od 2006 do 2012 roku.

d6v62sw

Podziel się opinią

Share
d6v62sw
d6v62sw
Więcej tematów