Były prezydent Peru zatrzymany
W stolicy Chile, Santiago,
zatrzymano ukrywającego się od pięciu lat w Japonii
byłego prezydenta Peru, Alberto Fujimoriego, na którym w tym kraju ciążą zarzuty spowodowania śmierci ponad 20 osób oraz korupcji.
Fujimori, syn imigrantów japońskich, który sprawował urząd prezydenta Peru w latach 1990-2000 i zbiegł z kraju po odkryciu afery korupcyjnej, w którą był zamieszany, w niedzielę nieoczekiwanie przybył z Tokio do Chile.
W oświadczeniu, przekazanym dziennikarzom, Fujimori wyraził chęć ponownego ubiegania się o fotel prezydencki i zapowiedział, że chce pozostać w Chile do wyborów w swoim kraju, wyznaczonych na kwiecień przyszłego roku. Eksprezydent określił wizytę jako dotrzymanie obietnicy licznej grupie Peruwiańczyków, którzy pragnęli mojego uczestnictwa w wyborach.
Minister spraw zagranicznych Peru Oscar Maurtua powiedział dziennikarzom w Limie, że rząd peruwiański wystąpił do Chile z formalnym wnioskiem o zatrzymanie ściganego listem gończym Fujimoriego. Były prezydent - powiedział minister - został aresztowany i zabrany z hotelu, w którym przebywał.
Chilijska policja nie chciała komentować tej informacji. Przedstawicielka Interpolu w Santiago, Maria Elena Gomez zastrzegła jednak, iż część międzynarodowych listów gończych wydanych w sprawie Fujimoriego nie jest ważna w Chile; stąd też zatrzymanie b. prezydenta nabierze mocy prawnej dopiero wówczas, gdy nakaz aresztu wyda miejscowy sąd. Nie jest jasne, czy chilijski sąd wydał takie orzeczenie. Z informacji peruwiańskiego ministra wynika jednak, że Fujimori nie będzie mógł wyjechać z Chile.
Władze Peru występowały do Japonii o wydanie Fujimoriego, ale Tokio zasłaniało się brakiem porozumienia o ekstradycji z Peru. W tym roku Lima miała zamiar skierować sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, aby wymóc na Tokio wydanie Fujimoriego.
Władze w Limie zarzucają Fujimoriemu odpowiedzialność za dokonanie przez wojskowych dwóch masakr na początku lat 90., w których zginęło 25 ludzi. Po objęciu władzy Fujimori cieszył się olbrzymią popularnością, przede wszystkim z powodu skutecznych działań, podejmowanych przeciwko działającej w kraju komunistycznej partyzantce.
Aresztowanie byłego prezydenta stanowi gest władz Chile, podjęty w momencie poważnych napięć w stosunkach z Peru. W zeszłym tygodniu parlament peruwiański przyjął uchwałę, potwierdzającą prawa kraju do wód terytorialnych, o które toczy się spór z Chile.