Trwa ładowanie...
05-12-2006 11:05

Były prezes zarządu Kama Foods aresztowany

Sąd Rejonowy w Brzegu aresztował na
trzy miesiące Wiesława B. - zatrzymanego przez Centralne Biuro
Antykorupcyjne (CBA) byłego prezesa zarządu spółki Kama Foods. W
poniedziałek brzeski sąd aresztował także drugiego zatrzymanego
przez CBA - Roberta M.

Były prezes zarządu Kama Foods aresztowanyŹródło: PAP
d1l29ig
d1l29ig

Oba aresztowania mają związek ze śledztwem opolskiej prokuratury, która zarzuca mężczyznom spowodowanie strat w brzeskich Zakładach Przemysłu Tłuszczowego; zostały one potem przekształcone w spółkę Kama Foods. Według szefa CBA, Mariusza Kamińskiego, sprawa nieprawidłowości w brzeskiej Kamie jest rozwojowa i będą w niej kolejne zatrzymania.

Prokurator zarzucił obu mężczyznom m.in. spowodowanie w firmie szkody wielkich rozmiarów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Straty spowodowane przez Roberta M. miały wynieść około 100 mln zł, w przypadku drugiego z zatrzymanych - ok. 40 mln zł, co doprowadziło do upadku spółki Kama Foods.

Kamiński powiedział w poniedziałek, że CBA zamierzało zatrzymać obu mężczyzn w połowie tygodnia, ale otrzymało informację, że Robert M. zamierza w sobotę opuścić kraj i "znalazł się na lotnisku Okęcie w celu wylotu z kraju prywatnym samolotem pana (Jana) Kulczyka" - powiedział. Zaznaczył, że Kulczyk nie jest stroną postępowania procesowego, podanie jego nazwiska uzasadniał opisem okoliczności zatrzymania.

Według Kamińskiego, Robert M. to lobbysta, bardzo znany w świecie biznesu i polityki. CBA w mieszkaniach i biurach przeprowadziło rewizje, aby zabezpieczyć dokumenty i majątek na poczet ewentualnych przyszłych kar.

d1l29ig

CBA, nowa służba specjalna państwa, zostało powołane przez Sejm w maju bieżącego roku. Kamiński objął stanowisko szefa CBA na początku sierpnia. Zadania CBA to zwalczanie korupcji i ochrona interesów ekonomicznych państwa - kontrola przestrzegania przepisów antykorupcyjnych - sprawdzanie oświadczeń majątkowych i przestrzegania zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą.

Biuro zajmuje się też sprawdzaniem procedur prywatyzacyjnych i komercjalizacyjnych, wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych. Według Kamińskiego, biuro liczy obecnie kilkuset funkcjonariuszy, wciąż przyjmowani są nowi, którzy rozpoczynają szkolenie, a CBA prowadzi obecnie kilkadziesiąt spraw.

d1l29ig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l29ig
Więcej tematów