PolskaByły prezes, skarbnik i główny księgowy ZASP oskarżeni

Były prezes, skarbnik i główny księgowy ZASP oskarżeni

Akt oskarżenia przeciw byłemu prezesowi Związku Artystów Scen Polskich Kazimierzowi K., byłemu skarbnikowi Cezaremu M. i Piotrowi K., który pełnił w ZASP funkcję głównego księgowego, skierowała prokuratura do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście - poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej Maciej Kujawski.

01.08.2003 | aktual.: 01.08.2003 16:21

Głównemu księgowemu Piotrowi K. zarzuca się, że nie zachowując należytej ostrożności w inwestycjach finansowych naraził ZASP na straty w wysokości ponad 9 mln zł. "Podjął decyzję o zakupie obligacji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA, która wkrótce ogłosiła upadłość. Przeznaczył na to 60%. Środków inwestycyjnych ZASP" - wyjaśnił Kujawski.

Dodał, że udowodniono, iż przez tę decyzję ZASP został narażony na utratę środków finansowych "i rzeczywiście stracił całą kwotę, gdyż stocznia nie wykupiła obligacji".

Byłemu prezesowi i byłemu skarbnikowi ZASP-u prokuratura przedstawiła zarzuty upoważnienia księgowego do inwestowania pieniędzy związku bez zgody i wiedzy prezydium zarządu głównego. "Nie zobowiązali go do konsultowania tego typu decyzji, co doprowadziło do zakupu obligacji stoczni, nie sprawowali też żadnego nadzoru nad inwestowaniem pieniędzmi" - podkreślił prokurator. Grozi im za to do trzech lat pozbawienia wolności.

Wniosek w tej sprawie we wrześniu 2002 roku złożył do prokuratury Warszawa-Śródmieście obecny prezes ZASP-u Olgierd Łukaszewicz. Zapowiadał wówczas, że w związku z zaistniałą sytuacją ZASP stoi przed niebezpieczeństwem utraty płynności finansowej w I i II kwartale 2003 r. Wyjaśniał też, że choć były prezes i skarbnik mogli nie wiedzieć o dokonaniu tego konkretnego zakupu, nie zwalnia ich to z odpowiedzialności za sytuację, w jakiej znalazł się związek.

Sam Kazimierz K. utrzymywał, że o zakupie obligacji nie wiedział i że księgowy dokonał tego posunięcia bez konsultacji.

Zakupu obligacji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA dokonano na przełomie lutego i marca 2002 r. Były to krótkoterminowe obligacje wysokiego ryzyka. Przy ich zakupie uczestniczył ING Bank Śląski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)