Były prawnik odpowiada za negowanie Holokaustu
Proces prawicowego ekstremisty, oskarżonego o kłamstwo oświęcimskie, czyli negowanie Holokaustu, rozpoczął się przed sądem w Poczdamie. Oskarżony to 72-letni Horst Mahler - były prawnik skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec, a wcześniej - współzałożyciel skrajnie lewicowej terrorystycznej organizacji Frakcja Czerwonej Armii.
Według prokuratury między wrześniem 2001 a październikiem 2004 roku Mahler rozpowszechniał teksty o neonazistowskiej treści w internecie i przesyłał pocztą elektroniczną do mediów i różnych instytucji.
Kłamstwo oświęcimskie jest w Niemczech przestępstwem, rodzajem podburzania do nienawiści, za co grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat albo grzywna.
Mahler nie po raz pierwszy staje przed sądem za propagowanie ekstremistycznych idei.
W lipcu w Cottbus został skazany na 11 miesięcy więzienia za posłużenie się pozdrowieniem hitlerowskim i wygłaszanie nazistowskich haseł w 2006 roku.
Z kolei w 2003 roku sąd w Moguncji ukarał Mahlera kilkutysięczną grzywną za próby usprawiedliwienia ataków na USA 11 września 2001 roku.
W latach 70. został skazany na 14 lat więzienia za udział w akcjach RAF, w tym napadach na banki. Wyszedł na wolność w 1980 roku, po tym gdy publicznie potępił terroryzm i metody RAF. W kolejnych latach radykalnie zmienił poglądy, przystępując do skrajnie prawicowej NPD.
Anna Widzyk