Trwa ładowanie...
d4bkegh

Były minister za rządów SLD oskarżony o korupcję

Były minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik (zgodził się na podawanie nazwiska) z SLD oraz b. wiceminister finansów za czasów rządów Sojuszu Wiesław C. odpowiedzą przed sądem za przyjmowanie łapówek od jednej z katowickich firm kooperującej z kopalniami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były minister za rządów SLD oskarżony o korupcję
(PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d4bkegh

Nie przyznają się do winy

Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert. Przed sądem odpowie pięć osób. Poza Janikiem i Wiesławem C. na ławie oskarżonych zasiądą b. szefowie katowickiego aparatu skarbowego i przedsiębiorca, który miał wręczać łapówki. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Korzyści majątkowe w kwocie 140 tys. zł

Sprawa dotyczy dostarczającej m.in. artykuły chemiczne dla kopalń katowickiej firmy, która przed laty miała poważne zaległości podatkowe. Śledztwo rozpoczęło się od zawiadomienia złożonego przez Andrzeja B. - współwłaściciela tej firmy. Według niego, spółka korumpowała urzędników, by mieć wpływ na kontrole skarbowe i uzyskać umorzenia zobowiązań podatkowych. Świadek zeznał, że był naocznym świadkiem korupcyjnych zachowań. Obciążył swojego wspólnika Antoniego G. i inne osoby, które odpowiedzą przed sądem.

d4bkegh

Według oskarżenia były minister spraw wewnętrznych i administracji przyjął korzyści majątkowe w kwocie 140 tys. zł za pośrednictwo w skontaktowaniu przedstawicieli spółki z osobami pełniącymi funkcje publiczne w organach skarbowych, a Wiesław C. - 240 tys. zł w zamian za przychylność i gotowość podjęcia działań.

Źródło: WP, PAP

d4bkegh

Podziel się opinią

Share

d4bkegh

d4bkegh
Więcej tematów