Było źle i jest źle
Początek grudnia nie przyniósł większych
zmian w nastrojach społecznych. 70% Polaków uważało, że
sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku (w listopadzie odsetek
ten wyniósł 71%) - wynika z sondażu "Nastroje społeczne w
grudniu", przeprowadzonego przez CBOS.
22.12.2003 | aktual.: 22.12.2003 15:26
W grudniu 41% respondentów, oceniając ogólną sytuację w Polsce, wyraziło pogląd, że w przyszłym roku sytuacja ta pogorszy się. Jest to spadek o 7 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Tylko jedna piąta, tyle samo, co w listopadzie, (19%) ankietowanych jest zdania, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Co dziewiąty badany (11%) liczy na poprawę w przyszłym roku - wzrost o 1 punkt procentowy od listopada. 39% wyraziło opinie, że w tym względzie nic się nie zmieni w 2004 r. - wzrost o 5 punktów procentowych.
Największy optymizm wykazują osoby identyfikujące się z lewą stroną sceny politycznej. 39% zwolenników koalicji SLD-UP uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Najliczniejszą grupę respondentów wyrażających odmienne zdanie stanowi elektorat LPR (82%) i Samoobrony (81%).
Sytuację polityczną w Polsce większość badanych (64%) oceniło negatywnie, tylko 4% - pozytywnie, a co czwarty respondent (25%) uznał, że jest ona przeciętna.
Ocena sytuacji gospodarczej jest zbliżona do opinii sprzed miesiąca. Zmalała o 3 punkty (do 66%) liczba badanych sądzących, że jest ona zła. Minimalnie natomiast (o 2 punkty) wzrósł odsetek osób oceniających ją pozytywnie i obecnie wynosi on 6%. Jedna czwarta respondentów (25% - wzrost o 2 punkty) uważa, iż sytuacja gospodarcza kraju jest przeciętna.
Polacy lepiej ocenili w grudniu niż w listopadzie warunki materialne gospodarstw domowych. O 5 punktów (do 30%) zmalała liczba opinii krytycznych, natomiast o 3 punkty (do 25%) wzrósł odsetek dobrych ocen. Najczęściej jednak warunki te ankietowani oceniają jako przeciętne - "ani dobre, ani złe" (45%, wzrost o 2 punkty).
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 grudnia 2003 r. na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.